BRATISLAVA – Odborári sa vyhrážajú, že budú štrajkovať, ak vláda a poslanci siahnu na nový Zákonník práce, ktorý má začať platiť prvého apríla. V novele sú podľa odborníkov viaceré nedostatky, ale odborári tvrdia, že dobre chráni záujmy zamestnancov a odmietajú akékoľvek diskusie o odložení účinnosti.
„Veď to je Kocúrkovo. Schvaľujeme zákony, ktoré nenadobudnú účinnosť a už ich chceme zrušiť,“ hneval sa včera po rokovaní na úrade vlády prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor. Vláda aj zamestnávatelia by chceli zrušiť dátum účinnosti od prvého apríla a upraviť sporné body do júnovej schôdze parlamentu.
„Ak sa to stane, prvýkrát v histórii Slovenska bude podľa mňa generálny štrajk. Minimálne dvojhodinový obmedzený alebo celodenný. Možno hneď v apríli. A nehovorím do vetra,“ povedal Ivan Saktor.
Premiér Mikuláš Dzurinda, aj šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Michal Ľach sú na rozdiel od Saktora presvedčení, že Zákonník práce by sa mal odložiť a v niektorých častiach upraviť. Zákonník pripravilo Magvašiho ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ale vláda aj parlament ho schválili bez toho, aby si niekto všimol chyby. V posledných dvoch mesiacoch sa však o ňom horlivo diskutuje.
Odborári trvajú na svojom, premiér nemieni ustúpiť, chce odložiť jeho účinnosť a s ním aj účinnosť zákona o štátnej službe a zákona o verejnej službe. Odloženie by však nemalo vplyv na sľúbené zvyšovanie platov lekárom, pedagógom a zamestnancom štátnej správy.
„Som postavený pred politický problém a snažím sa ho čo najlepšie vyriešiť. Chceme viackrát merať, dôsledne prekonzultovať, aby to bola novela, akú potrebujeme,“ povedal Dzurinda.
RICHARD FILIPKO