Nemecký minister práce a sociálnych vecí Franz Müntefering je o to spokojnejší, o čo viac sa oddiali otvorenie pracovného trhu v tejto najväčšej európskej ekonomike. FOTO - TASR |
BERLÍN, BRATISLAVA - Veľká nemecká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov požiada Európsku úniu, aby krajine predĺžila možnosť obmedzovať zamestnávanie ľudí z nových členských štátov únie o tri roky. Včera to vyhlásil spolkový minister práce a sociálnych vecí Franz Müntefering.
"Možnosť regulovať prílive pracovných síl zostáva nutným opatrením predovšetkým pri pohľade na naďalej neradostný stav na nemeckom pracovnom trhu," cituje Münteferinga tlačová agentúra DPA. Ak by sa odbúrali dnešné bariéry, ešte viac by sa podľa neho zostrila situácia najmä v sektore nízkych miezd, čo by mohlo spôsobiť na nemeckom trhu práce neprijateľné napätie.
Minister hospodárstva Michael Glos vyzdvihol, že bariéry slúžia na ochranu nemeckého pracovného trhu a nemeckých remeselných podnikov. Povedal, že otvorenie prichádza do úvahy, až keď sa situácia na nemeckom pracovnom trhu zmierni.
Opoziční liberáli z FDP chcú podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung europrekážky zrušiť, lebo podnecujú nárast čiernej práce. Zelení zasa navrhujú zaviesť záväzné pracovno-právne kritériá pre nemecké aj zahraničné pracovné sily, čím by sa zabránilo tzv. mzdovému dumpingu.
Sociálno-demokratická poslankyňa Európskeho parlamentu Karin Jönsová podľa internetového denníka Spiegel Online vyhlásila, že "skúsenosti z Veľkej Británie a Írska s pracovnými silami z nových členských štátov nemožno jednoducho preniesť na Nemecko". Nezamestnanosť v spomínaných krajinách je oproti Nemecku len polovičná, Nemecko má navyše "priamo predo dvermi krajinu ako Poľsko so 17-percentnou nezamestnanosťou".
V ekonomickej poznámke Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že berlínska koalícia nezobrala do úvahy, že podľa správy Európskej komisie prednosti otvorených hraníc jasne prevažujú nad prednosťami pracovno-právnych bariér. Kladie si rečnícku otázku, či je lepšie legálne "importovať" pracovníkov z východu alebo "exportovať" na východ celé nemecké podniky.
Ak by Nemecko svoje pracovné trhy úplne otvorilo, podľa ekonóma Svetovej banky pre Slovensko Antona Marcinčina by to nespôsobilo "odlev mozgov" zo Slovenska. "Skôr naopak. Počul som už aj názor, že rast práce v niektorých profesiách je daný práve otváraním pracovných trhov v zahraničí. Zahraničné firmy, ktoré tu investujú, sú potom ochotné dať o trochu vyššiu mzdu tým pracovníkom, u ktorých hrozí, že môžu odísť do konkurenčných firiem v zahraničí."
Autor: JÁN ŠALGOVIČĽUBOŠ JANČÍK