Ján Zambor: Interpretácia a poetika. O poézii slovenských básnikov 20. storočia * Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska * Bratislava 2005
Slovenskou poéziou 20. storočia sa básnik a prekladateľ Ján Zambor, profesor na Filozofickej fakulte UK, zaoberá vo svojich prednáškach. Venoval sa jej v štúdiách a kritikách, aby do knihy Interpretácia a poetika vložil výskumy z rokov 1997 - 2005 a obohatil ich o ďalšie, modifikované názory na tvorbu básnikov rôznych generácií a odlišných poetík (Krasko, Novomeský, Beniak, Silan, Horov, Válek, Rúfus, Ondruš a Laučík). "Slovenská poézia tohto storočia sa nimi, pravdaže, nevyčerpáva, zastupujú však takmer všetky generácie," píše.
Relatívne veľkú plochu venuje v knihe Ivanovi Kraskovi, čo nepochybne vyplýva z jeho záujmu o slovenský symbolizmus a kontakty so svetovou modernou. Proklamoval ho už na začiatku
80. rokov v monografii Ivan Krasko a poézia českej moderny a na konci 90. rokov zasa v súbore esejí Báseň a ticho. Takmer monografický rozsah má štúdia o Ladislavovi Novomeskom, ktorého poéziu nazval "ústretovým slovom".
Niektorým básnikom (okrem spomenutého Kraska i Beniakovi a Silanovi) sa venoval už aj v minulosti, tu sa k nim vracia prostredníctvom čiastkových problémov alebo ich tvorbu podrobuje novému skúmaniu. Dielo slovenských básnikov 20. storočia "skúmam z dôležitých, doteraz neprebádaných hľadísk". Núka sa otázka, z akých hľadísk, ale aj akú metódu výskumu Zambor použil. ("K nijakej apriórnej literárnovednej metóde sa totiž nehlásim.")
Na jednotlivé diela nazerá z aspektu interpretačno-poetologického, čo je podľa jeho názoru v literárnej vede podstatné a samozrejmé. Pri interpretácii poézie je "dôležitý aj jej literárnohistorický rozmer - poznanie literárnohistorických súvislostí textu".
Ján Zambor odmieta úsilie niektorých slovenských teoretikov vytvoriť univerzálne platný model lyriky a sám identifikuje mnohoraké modely vyjadrené rozličnými poetikami hoci v diele jedného autora.
"A čo poéziu rozličných poetík spája? Všeobecne povedané: prítomnosť básnickej substancie." Autor označuje svoju výskumnú prácu v oblasti poézie za univerzitnú literárnu vedu a kladie ju ako hodnotovú opozíciu oproti "veľkej časti súčasnej slovenskej bulvarizujúcej i bulvárnej literárnej kritike".
Cenný je aj Zamborov názor na vyrovnanie sa s ideologizovaním poézie v čase socializmu, keď hovorí o dlhoch voči poézii "obchádzanej a zamlčovanej" i o posudzovaní tvorby poplatnej vtedajšej ideológii.
Kniha Interpretácia a poetika je aj výtvarne zaujímavo riešená; okrem portrétu autora textu figurujú v nej fotografie všetkých deviatich básnikov, ktorých tvorbu precízne interpretuje.
Autor: GABRIELA RAKÚSOVÁ(Autorka je literárna kritička)