Nie je to však celkom pravda. Študenti, ktorí majú s fakultami podpísané zmluvy, doštudujú za podmienok, ktoré si s nimi vopred dohodli - teda za finančnú úhradu. A tí, čo budú chcieť externe študovať po schválení zákona, sa možno dočkajú nemilých prekvapení. Naporúdzi sú hneď dve riešenia.
Riešenie prvé - neprijímať
externistov
Prvá možnosť hovorí - prestať externú formu štúdia úplne ponúkať. O nej premýšľa väčšina šéfov univerzít.
„Rozhodol som, že do prvého ročníka brať nebudeme. Prijímame zhruba 500 ľudí, ktorým musím teraz napísať, že žiaľbohu toto štúdium neotvoríme,“ povedal nám dekan známej fakulty. Na vine sú samozrejme peniaze: „Tých 50 miliónov, ktoré ponúkajú pre všetky vysoké školy, nestačí pokryť výdavky za externé štúdium ani jednej.“
Pripúšťa síce možnosť, že by to mohli robiť rovnako ako doteraz, balansovaním na hrane zákona, ale už na to nemá chuť. „Môžeme robiť znovu tie isté finty, ak to vedenie univerzity odsúhlasí. Ale prečo? Prečo máme „žehliť“, vymýšľať, podvodne pýtať? Chce to platiť štát, tak nech to platí.“
Divoké, neregulované
spoplatnenie
Existuje aj možnosť, že poplatky sa budú vyberať naďalej, rovnakým spôsobom ako doteraz. Za reálne to pokladá aj vicepremiér Ivan Mikloš, ktorý si myslí, že sa začne „divoké, neregulované“ spoplatnenie tejto formy štúdia, a to ešte v horšej podobe, ako dnes. Nevie síce konkrétne povedať, akým spôsobom sa budú peniaze od študentov vyberať, ale „ak je dopyt väčší ako ponuka, nájde sa nelegálne riešenie“.
Platené externé štúdium je na Slovensku už dávno realitou. Uskutočňuje sa formou platieb nie školám, ale rôznym „eseročkám“, nadáciám či inštitúciám pôsobiacim popri škole. Tie potom časťou vybraných peňazí vyplácajú najatých učiteľov. Mikloš upozorňuje, že teraz sa už do škôl nedostane z vybraných prostriedkov ani koruna.
Ministerstvo tvrdí,
že platiť sa nebude
Ministerstvo školstva si myslí, že školy poplatky vyberať nebudú.
„V zákone je jasne napísané, že škola nesmie podmieniť prijatie na štúdium žiadnym finančným plnením okrem poplatkov za prijímacie pohovory. V momente, keď to podmieni, poruší zákon,“ povedal pre SME generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Peter Mederly.
Podľa neho musí 50 miliónov univerzitám stačiť. Dôvod je jednoduchý: „Študenti, ktorí podpísali so školami zmluvy, im budú naďalej platiť a tak vlastne chýbajú len peniaze pre žiakov prvého ročníka na posledné štyri mesiace roku 2002. Na to by mala táto suma stačiť.“
Tvrdí tiež, že ak sa to zdá vysokým školám málo, „potom je otázkou, koľko peňazí vyberali doteraz“. Mederly odmieta možnosť, že vysoké školy prestanú poskytovať externé štúdium: „Tieto peniaze sú určené priamo pre vysoké školy, nie pre eseročky, ako doteraz. A školám sa zídu, prečo by ich odmietali.“
(sr, tasr)