Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

Holandsko má na 1500 m ďalšiu šancu

Rýchlokorčuliarske divadlá skrášľujú olympiády od prvých hier v Chamonix 1924. Pôsobivé predstavenie predviedli majstri dlhých nožov aj pred štyrmi rokmi na ľade v Kearnse. Ani svetové rekordy v niektorých prípadoch na zlato nestačili. Na 1500 m trati .

Rýchlokorčuliarske divadlá skrášľujú olympiády od prvých hier v Chamonix 1924. Pôsobivé predstavenie predviedli majstri dlhých nožov aj pred štyrmi rokmi na ľade v Kearnse. Ani svetové rekordy v niektorých prípadoch na zlato nestačili. Na 1500 m trati mužov zažilo Salt Lake City pred štyrmi rokmi rozprávku s najkrajším koncom. Z umývača riadu v McDonald's Dereka Parru sa stal olympijský víťaz. Otec z neho chcel mať amerického futbalistu, no Derek miloval kolieskové korčule. Až keď zistil, že na nich sa na olympiádu nedostane, presedlal na rýchlokorčuľovanie. Parra bol spolu s krajanom Caseym Fitzrandolphom na najvyššie položenom krytom štadióne na svete jediným, kto na mužských tratiach dokázal narušiť hegemóniu holandského rýchlokorčuľovania. Možno aj kvôli figám, ktoré pravidelne jedáva v noci pred finále. Kráľom dlhých tratí bol vtedy Jochem Uytdehaage (vyhral 5 i 10 km), na kilometri sa tešil ďalší Holanďan Gerard van Velde.

Na 1500 m však "tulipány" nevedia odkliať smolu. Na ZOH v Nagane získali všetky medaily len nie zlato. To dvojici Postma - Ritsma ukradol Nór Sondral. Na MS 2003 upokojil Holandsko titulom Erben Wennemars, na na ďalších svetových šampionátoch zostali Markovi Tuitertovi v rukách len striebra. V Soule 2004 nestačil na Američana Shaniho Davisa, vlani v nemeckom Inzelli zasa na Nóra Stordala. O to väčšiu motiváciu Holandsko v dnešnom turínskom finále má. Najmä keď Parra už skončil.

Naši do akcie

Posledným súperom SLOVENSKÝCH HOKEJISTOV v skupine B bude reprezentácia Švédska, s ktorou výber trénera Františka Hossu odohral 9. februára (deň pred začiatkom ZOH) na severe Európy posledný prípravný súboj. Po ňom bude jasné nielen konečné poradie v šesťčlennej skupine, ale i z akého miesta (ak postúpime) sa kvalifikujeme do štvrťfinálových bojov.

Po prvý raz sa pod piatimi kruhmi predstaví biatlonová ŠTAFETA mužov, ktorá si účasť v Turíne vybojovala novembrovým 9. miestom počas 1. kola Svetového pohára vo švédskom O:stersunde. Tam bežala v zložení PAVOL HURAJT, DUŠAN ŠIMOČKO, Pavol Novák a MAREK MATIAŠKO. Tréner mužov Milan Gašperčík však po zrelej úvahe nechal Nováka doma. Na post štvrtého člena kvarteta tak bude môcť vyberať z dvojice MIROSLAV MATIAŠKO a MATEJ KAZÁR.