Bratislava 4. marca (TASR) - Vláda SR predloží návrh na odloženie účinnosti nového Zákonníka práce, ako aj s ním súvisiacich zákonov o štátnej a verejnej službe, ktoré mali vstúpiť do platnosti spoločne od 1. apríla tohto roka. Po dnešnom rokovaní najvyšších predstaviteľov tripartity s predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom k problematike uplatňovania nového Zákonníka práce o tom informoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.
Podľa neho tak vláda predíde nekoordinovaným poslaneckým iniciatívam a vytvorí priestor na vyriešenie problémov a prípravu kvalitnej vládnej novely zákonníka. O požadovaných zmenách v zákone bude rokovať tripartitne zložená expertná komisia tak, aby návrh novely mohol prerokovať parlament už na svojej júnovej schôdzi. Ako uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Michal Ľach, odloženie účinnosti nového Zákonníka práce, ktoré zamestnávatelia požadovali, by teda malo predstavovať asi tri mesiace. M. Dzurinda zdôraznil, že odložením účinnosti zákonov o štátnej službe a verejnej službe nebude ohrozené v nich zakotvené zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov, na ktoré sú v štátnom rozpočte na tento rok vyčlenené zdroje. "K tomuto zvýšeniu platov dôjde, aj keď posunieme účinnosť zmienených zákonov. Zamestnanci verejnej ani štátnej služby neprídu o to, s čím počítali od 1. apríla," podčiarkol.
S odsúvaním uplatňovania zmienených troch zákonov naďalej nesúhlasí Konfederácia odborových zväzov SR, ktorá nevidí na takýto postup dôvod. Podľa jej prezidenta Ivana Saktora by sa mali prípadné nedostatky zákonníka riešiť, až keď sa reálne objavia v praxi. "Urobíme všetko pre to, aby tieto zákony neboli odložené," vyhlásil. Nevylúčil pritom ani štrajkové akcie. Pokiaľ by pripravovaná novela priniesla "vážne zmeny charakteru pracovnoprávnych vzťahov a ochrany zamestnancov", bol by to podľa neho "ten najvážnejší dôvod, aby zamestnanci na Slovensku reagovali adekvátne".
Návrh nového Zákonníka práce spolu so zákonmi o štátnej a verejnej službe schválila NR SR ešte v júli minulého roka. Najmä začiatkom tohto roka sa proti nemu zdvihla vlna kritiky zo strany AZZZ, zamestnávateľských a ďalších organizácií, ale aj niektorých politických strán. Do parlamentu predložili poslanci doteraz tri návrhy na jeho novelizáciu.