Béla Bugár a Pavol Hrušovský. Fotografií, na ktorých sú takto spolu, je v archívoch množstvo. FOTO - ARCHÍV TASR |
Rovnaký názor má aj člen predsedníctva SMK Gyula Bárdos, ktorý potvrdil, že KDH je ich "prirodzeným spojencom", s ktorým chcú spolupracovať aj po voľbách. Poprel, že by SMK práve kvôli spojenectvu s KDH uvažovala o tom, že tiež odíde z koalície: "Počul som to tiež od novinárov, ale nie je to pravda, nemali sme na to dôvod."
Rozpad koalície spôsobil spor, ktorý pre zmluvu s Vatikánom viedla SDKÚ a KDH. Naopak, SMK stále tvrdila, že keď je prijatie zmluvy súčasťou vládneho programu, podporia ju.
Bárdos hovorí, že SMK si nerobila prieskum, aký je názor ich voličov na zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí. Názory voličov sa podľa neho líšia "nájdu sa takí, ktorí zmluvu vítajú, takí, ktorí majú rezervovaný prístup a takí, ktorí sú proti". Pripomenul, že SMK tvoria pôvodne kresťanské aj liberálne strany.
Politologička Darina Malová hovorí, že postoj SMK v tomto spore bol "čitateľný a férový" a "bol to postoj partnera, pre ktorého sú dohody medzi koaličnými stranami záväzné". Bárdos hovorí, že práve na tom u voličov stavajú.
Politológ Lászlo Öllös si myslí, že spor okolo zmluvy voličov SMK "výrazne neovplyvní", pretože strana v ňom nebola nositeľom konfliktu a zmluva nepatrila medzi priority SMK.
Malová si myslí, že "väčšina voličov SMK má k zmluve skôr vlažnejší postoj". Podpora voličov pre SMK bola vždy spájaná skôr s etnicitou, povedala.
Pod vedením Bélu Bugára sa podľa nej strana vyhýba polarizácii vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi a práve snahou neprispievať k polarizácii si získava aj slovenských voličov. (haj)
Stáli bok po bokuSMK sa vo vláde vždy prezentovala ako stabilný partner, ktorý dodržiava dohody a snaží sa zabrániť rozpadu či oslabovaniu koalície. V závažných krízach bol jej postoj zhodný s KDH.
Skupinka
V lete 2003 odštartoval premiér Mikuláš Dzurinda kauzu skupinka, ktorá v konečnom dôsledku znamenala vznik menšinovej vlády. SMK a KDH to spoločne kritizovali, zhodne tvrdili, že dôležitejším problémom ako skupinka či odvolávanie šéfa NBÚ, je to, že Ivan Šimko vystupuje z koalície a tá stráca väčšinu v parlamente. Rusko na adresu SMK a KDH povedal, že dostali "veľké svaly" a chcú si "buchnúť".
Odvolávanie Fronca
V apríli 2005 vyzvala ANO ministra školstva Martina Fronca (KDH) na odstúpenie, tvrdila, že má výhrady k jeho vedeniu rezortu, najmä išlo o predložený vysokoškolský zákon, a potom o škandál s maturitami. SMK odmietla odvolávanie akéhokoľvek člena vlády, hoci priznala, že má výhrady k rozhodnutiu Fronca, aby si študenti maturity zopakovali.
Neuznášaniaschopný
parlament
Po odchode Pavla Ruska z postu ministra hospodárstva a rozpade strany ANO počet poslancov, ktorí sa hlásili ku koalícii, nestačil na to, aby sa začalo rokovanie parlamentu. V septembri 2005 bol parlament štyri dni neuznášaniaschopný.
Aj KDH aj SMK sa vyslovili za predčasné voľby, naopak, SDKÚ nevidela na predčasné voľby dôvod, tvrdila, že treba ešte rokovať s nezávislými poslancami.