Premiér Dzurinda v utorok oznámil, že po odchode KDH z koalície súhlasí s predčasnými voľbami a že "privatizačné rozhodnutia na rokovanie vlády už nepredložím".
Prvý spor môže vzniknúť hneď pri predaji nákladnej vlakovej spoločnosti Cargo. Vláda by totiž mala rozhodnúť, či predá Cargo za viac ako 13 miliárd konzorciu Rail Cargo Austria, ktorého členom je aj finančná skupina J&T. Také je včerajšie odporúčanie privatizačnej komisie.
Minister dopravy Pavol Prokopovič (SDKÚ) si myslí, že vláda by v privatizácii mala pokračovať a že "stopnuté" sú len "tie privatizácie, ktoré vyžadujú privatizačné rozhodnutie". Vicepremiér Ivan Mikloš však povedal, že "je potrebné urobiť podrobnú analýzu, čo áno a čo nie".
V prípade Carga mieni Prokopovič pokračovať.
Proti tomu namieta predseda SMK Béla Bugár a obráti sa na premiéra, pretože "sľuby si musíme plniť". Koalícia sa podľa Bugára dohodla jasne, že privatizovať nebude a týka sa to aj Carga. "Keby sme to urobili, opozícia by to mohla zobrať ako porušenie sľubu a na druhý deň by bol v parlamente návrh na odvolanie vlády," povedal.
Opozícia je zatiaľ vo vyjadreniach opatrná.
HZDS hovorí, že premiéra podrží, ak sa nebude privatizovať. Podpredseda HDZS Viliam Veteška dodal, že niekde v ‚šuflíku' sú podpisy na odvolanie vlády.
Predseda KDH Pavol Hrušovský už predvčerom vyhlásil, že prípadné odvolania premiéra by podporili. Šéf klubu KDH Pavol Minárik včera podotkol, že "buď vláda vládne, alebo ju odvoláme".
Podľa informácií SME z opozičného prostredia sa zatiaľ vyčkáva na potvrdenie predčasných volieb parlamentom a až potom budú nasledovať reakcie na snahu o dokončenie privatizácie Carga.
Otázne je aj dokončenie predaja 66 percent Slovenských elektrární a privatizácie letísk, proti ktorému sa opozícia nedávno ostro postavila.
Keby parlament odvolal premiéra, padla by celá vláda, ale prezident by ju zrejme poveril vykonávaním právomocí až do volieb.
(knm, sp, dj, sita)