Ministerstvo práce vyjadrenia poslancov o slabých zárukach za penzie z druhého piliera odmieta. Hovorca rezortu Martin Danko tvrdí, že za škody z porušenia zákona štát ručí v plnom rozsahu. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
ené.
Ľubica Navrátilová z SF tvrdí, že záruky nie sú dostatočné a klient by mal problémy dostať sa k svojim peniazom, ak by dôchodkoví správcovia porušili zákon a spôsobili mu tým škodu. Napríklad, keby spreneverili dôchodkové úspory alebo neinvestovali s dostatočnou odbornou starostlivosťou. Podobný názor má aj Igor Šulaj zo Smeru.
"Pri súčasnej dikcii zákona by si klient peniaze od štátu vymôcť nemohol," hovorí Navrátilová. Podľa nej treba záruky ošetriť, aby z toho nebol v budúcnosti problém. Zákon na jednej strane hovorí, že Sociálna poisťovňa ručí za prípadné škody na majetku klientov "v plnom rozsahu", zároveň však obmedzuje sumu, ktorou štát ručí najviac na "50 percent zostatku rezervného fondu" poisťovne. "To nie je ručenie v plnom rozsahu," povedala Navrátilová.
Šulaj hovorí, že záruky nie sú dostatočné aj preto, že druhý pilier je povinný pre mladých ľudí, ktorí teraz prichádzajú na trh práce. "Ručenie by sa malo zvýšiť na sto percent," povedal. Ak by sa Smer po voľbách dostal do vlády, podobné obmedzenie by podľa neho určite zaviedol. O ďalších zásadných zmenách v druhom pilieri Smer zatiaľ neuvažuje.
"Náš právny výklad hovorí, že štát ručí za prípadné škody spôsobené dôchodkovými správcovskými spoločnosťami v plnom rozsahu," povedal hovorca ministerstva Martin Danko. Tvrdí, že ak by škoda bola vyššia ako polovica zostatku v rezervnom fonde, štát by chýbajúcu sumu doplnil.
Riaditeľ právneho odboru dôchodkovej správcovskej spoločnosti Winterthur Martin Bohoš sa s obavami poslancov nestotožňuje. "Súčastná úprava je vo vzťahu k sporiteľovi a garanciám štátu v druhom pilieri dostatočná."
Navrátilová pripúšťa, že štát by napokon zaplatil celú škodu. "Žiadna vláda by zrejme nepovedala, že to neuhradí, bola by to politická samovražda."
O náhrade prípadnej škody spôsobenej správcom penzijných úspor rozhoduje súd. Ak Sociálna poisťovňa škodu uhradí, stáva sa veriteľom dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá škodu spôsobila.
Tento rok Sociálna poisťovňa plánuje získať do rezervného fondu viac ako 16 miliárd korún. Celá suma by však mala ísť na dôchodky súčasných penzistov, na ktoré nestačia príspevky pracujúcich ľudí.