Búrlivé debaty o prí- chode pra- covných síl z novej Európy vyvolala vo Francúzsku táto poľská sestrička aj jej kolega inštalatér. FOTO - TASR/AFP
BRUSEL, MNÍCHOV - Európska komisia včera vyzvala staré členské krajiny, aby zrušili obmedzenia pre zamestnávanie ľudí zo Slovenska a ďalších euronováčikov. Závery sú o dosť miernejšie, než očakával predkladateľ správy, český eurokomisár pre sociálne veci Vladimír Špidla.
Iniciatíva totiž narazila na tlak Rakúska a Nemecka, ktoré odmietajú úplné otvoriť svoje pracovné trhy pred rokom 2011, keď to bude povinné pre všetky štáty únie. Obávajú sa, že Poliaci, Česi, Slováci či ľudia z pobaltských krajín ich pracovné trhy zaplavia. Naopak, trh sa rozhodli od 1. mája úplne sprístupniť Portugalsko a Španielsko. Zvažuje to aj Fínsko, ale naráža na odpor odborov.
Rakúske a nemecké médiá: opatrne
Rakúske noviny Kurier v komentári píšu, že komisia nevenuje pozornosť faktu, že "Znojmo a Bratislava sú bližšie k Viedni než k Dublinu". Snaha pracovať v Rakúsku je preto omnoho väčšia než v ďalekom Írsku, Veľkej Británii či Švédsku. Na druhej strane noviny kritizujú viedenskú vládu pravého stredu, že dnešné eurobariéry do veľkej miery podporujú prácu načierno, ktorá spôsobuje vysoké národohospodárske straty. Okrem toho viedenský kabinet riešenie tejto otázky iba odďaľuje - veď od roku 2011 nebudú v únii tak či tak nijaké pracovnoprávne prekážky. Kurier navrhuje "jemný prechod" - predčasné a cielené uvoľnenie trhu v Rakúsku podľa žiadaných povolaní brandží a kvalifikácie.
Odmietavý postoj nemeckej koalície kresťanských a sociálnych demokratov k predčasnému uvoľneniu pracovného trhu podporuje komentátor denníka Kölnische Rundschau. Bruselskí odborníci sa podľa neho zrozumiteľnými tabuľkami a expertízami opäť usilujú dokázať, že rozšírenie únie je ekonomický úspech a podľa nich nejestvuje pre veľké priemyselné krajiny ako Nemecko nijaký rozumný argument, aby eurobariéry zachovali. Denník však zdôrazňuje, že nemecká vláda musí brať do úvahy aj nálady obyvateľstva a že strach pred lacnou konkurenciou je v Nemecku "široko rozšírený".
Exodus z novej Európy sa nekoná
Podiel pracovníkov z nových členských štátov medzi zamestnancami v starej europätnástke sa síce od roku 2003 zdvojnásobil, ale minulý rok dosiahol iba štyri desatiny percenta, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vývoj pritom nezriedka podľa neho prekvapil - vo Švédsku, ktoré nepozná prekážky pre stredo- a východoeurópske pracovné sily, zostal ich podiel na úrovni dvoch desatín percenta, no v "bariérovom" Rakúsku sa zdvojnásobil na 1,4 percenta.
Podľa štatistík v Špidlovej správe obávaný masový prílev pracovníkov z východu do starých členských krajín nenastal. Na každých 250 pracovných miest v starých členských krajinách únie pripadá len jeden pracovník z novej Európy.
Väčšie napätie je len v Írsku, kde je skóre 50 k jednej, lebo tam pracuje mnoho Poliakov a Litovčanov. Nedávny prieskum tam síce ukázal, že si Íri ďalší prílev pracovníkov neželajú, ale napokon práve cudzinci podľa komisie prispeli k veľmi dobrým hospodárskym výsledkom krajiny. Špidlova správa tiež zdôrazňuje, že bariéry sú zbytočné. Ľudia sa sťahujú podľa toho, kde je lepšia ponuka práce. Cestujú napríklad do Nórska, ktoré zaviedlo obmedzenia, hoci nie je členom únie, ale už nie do Švédska, kde je ponuka práce slabšia.
Najväčšími "cestovateľmi" za prácou, aspoň podľa britských a írskych štatistík sú Poliaci. Ľudia zo Slovenska sa držia v Írsku na štvrtom a v Británii na treťom mieste. Najčastejšie sa uchytia ako servírky, hoteloví pracovníci, predavači, žiadaní sú aj počítačoví experti či zdravotné sestry. V Spojenom kráľovstve rastie aj ich podiel zamestnanosti v administratíve.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, JÁN ŠALGOVIČ