BRATISLAVA - Rozbehnuté privatizačné projekty sa už delia na tie, ktoré vláda možno zastaví, a tie, ktoré by mohli skončiť predajom. Premiér Mikuláš Dzurinda po včerajšom zasadnutí kabinetu zopakoval utorkové stanovisko koaličnej rady, že vláda sa už do predčasných volieb nebude zaoberať žiadnymi privatizačnými rozhodnutiami. "Dnes sme o privatizácii nerokovali. Túto otázku budeme rozoberať, lebo je potrebné urobiť podrobnú analýzu, čo áno a čo nie," povedal po zasadnutí kabinetu minister financií Ivan Mikloš.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek naznačil osud privatizačných projektov. "Privatizácie, ktoré sú odsúhlasené vládou a Fondom národného majetku, vláda nebude zastavovať". Potvrdil to aj minister dopravy Pavol Prokopovič. Pokračovať by teda mala privatizácia Letísk, železničného Carga a Slovenských elektrární.
Malchárek hovorí, že naopak "nemá zmysel začínať s dopredajom Stredoslovenských a Východoslovenských energetických závodov". Podobné by to malo byť aj s teplárňami a šiestimi podnikmi Slovenskej autobusovej dopravy, pretože ich predaj ešte vláda neschválila.
"Fond národného majetku sa bude riadiť odporúčaním vlády," povedala jeho hovorkyňa Tatjana Lesajová. Doprivatizácia Západoslovenskej energetiky, kde chýba už len stanoviť cenu, by sa podľa Malchárka mohla dokončiť. Vláda už predaj schválila. "Ak nenastanú komplikácie ZSE sa doprivatizuje."
Problémy môžu postihnúť finále predaja Slovenských elektrární talianskej spoločnosti Enel. Jednou z podmienok dokončenia celého procesu totiž je, aby parlament prijal zákon o Národnom jadrovom fonde. Enel podľa Malchárka na zákone trvá. Určuje totiž podmienky hradenia likvidácie jadrových zariadení a pravidlá, kto a ako bude môcť z účtu zriadeného na tieto účely čerpať. "Je to otázka niekoľkých desiatok miliárd korún. O to väčší význam má prijatie tohto zákona," hovorí Malchárek.
Enel, ktorý má získať 66 percent elektrární, je zatiaľ pokojný a verí, že "napriek delikátnej politickej situácii" sa privatizácia uzavrie. Ak by v budúcnosti mali nastať problémy s jadrovým zákonom, Enel ich bude riešiť.
Predpoklad ďalšieho vývoja
Zastavené predaje
- Stredoslovenská energetika
- Východoslovenská energetika
- SAD v Trenčíne, Zvolene, Lučenci a Poprade, Banskej Bystrici a Bratislave
- Burza cenných papierov v Bratislave
- Teplárne v Bratislave, Zvolene, Trnave, Žiline, Martine a Košiciach
Pokračujúce predaje*
- Západoslovenská energetika
- Železničná spoločnosť Cargo Slovakia
- Slovenské elektrárne
- Letiská v Bratislave a Košiciach
*Ak sa opozícia, ktorá nesúhlasí s privatizáciou, nebude snažiť odvolať vládu a zrušiť predaje, v prípade, že by parlament schválil predčasné voľby
Autor: lh