Pred opravovňou obuvi v centre Banskej Bystrice, ktorú prevádzkuje Ľubomíra Dobšovičová, ľudia čakávajú v rade. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
SLOVENSKO - Počet opravovní obuvi v posledných rokoch klesá a v mnohých menších mestách a na dedinách je táto služba nedostupná. Vo veľkých mestách je situácia priaznivejšia, hoci aj tu prišlo v niektorých prípadoch k poklesu prevádzok.
Obec Tekovská Breznica pri Žarnovici mala dlho dvoch obuvníkov, dnes nemá žiadneho.
"Táto služba ľuďom chýba, ale nik do toho nechce ísť. Podnikatelia sa boja, že by skrachovali. Trh je zaplavený lacnými topánkami, ktoré už ľudia radšej hodia do koša, akoby si ich dali opraviť," myslí si starosta Viliam Vendík.
Priamo v obci býva vyučený obuvník, ale ten opravuje topánky iba priateľom. Založiť si živnosť by sa mu vraj neoplatilo.
Kremnica mala v minulosti niekoľkých obuvníkov a na učilišti sa vyučoval aj odbor obuvník. Dnes tu už opravovňa nie je a odbor na škole pre malý záujem zrušili. V meste funguje iba zberňa obuvi, z ktorej vozia topánky na opravu do iných miest. Kvalifikovaných obuvníkov je na Slovensku málo, no napriek tomu o tento odbor či rekvalifikáciu nie je veľký záujem. Na akadémii vzdelávania v Rimavskej Sobote pripravili v spolupráci s úradom práce rekvalifikačný kurz v odbore opravár obuvi. Ako nám povedala Denisa Lenártová, záujem o tieto rekvalifikačné kurzy je pomerne malý. "Obuvníkov je síce nedostatok, ale ľudia sa zrejme boja slabo platenej práce a nedostatku práce." Aj podľa nej ovplyvňuje malý záujem neistota z lacných topánok na trhu.
Odbor obuvníctvo sa už nevyučuje ani na Strednej priemyselnej škole v Bardejove. Podiel má na tom hlavne rozpad bardejovského JAS-u, s ktorým sa znížili aj šance zamestnať sa. "V posledných rokoch sa na odbor hlásili dvaja-traja študenti. Poslední absolventi obuvníckeho odboru vyšli zo školy minulý rok," povedal riaditeľ školy Ján Harňák.
Najväčším problémom je získať odborníkov
Ľubomíra Dobšovičová prevádzkuje opravovňu obuvi v centre Banskej Bystrice už štrnásty rok. Na zánik obuvníctiev v širokom okolí podľa nej ukazuje aj to, že majú zákazníkov prakticky z celého stredného Slovenska.
Minulý rok zaznamenali tak výrazný nárast opráv, že pred ich prevádzkou nepretržite čakali ľudia v rade. "Najťažšie to bolo v čase zmeny ročných období, keď sme si museli brať na práce posily," hovorí majiteľka.
Najväčším problémom obuvníctiev je podľa nej zohnať dobrého odborníka. Starí majstri skončili, mladých vyškolených obuvníkov je málo. "Vystriedalo sa u nás mnoho pracovníkov. Po krátkom čase prišli na to, že je to precízna, a neraz namáhavá robota, na ktorú nemajú. Náhradu za nich sme vždy hľadali veľmi ťažko," dodáva podnikateľka.
Problém v lacných topánkach z Číny nevidí. "Máme skúsenosti, že niekedy sú lacné topánky kvalitnejšie ako drahé kožené. Vždy zákazníkom poviem cenu za opravu a aj to, či sa im vôbec oplatí topánky u nás nechať. Niekedy rovno odporučím, aby ich radšej hodili do kontajnera," hovorí.
Autor: eta