Pochod mestom počas dňa svätého Valentína.
Ešte pred niekoľkymi rokmi 14. február, deň zamilovaných, nevyvolával emócie ani na Slovensku, ani v Poľsku. Jednoducho tento sviatok sme nepoznali. V niektorých mestečkách a dedinách v Poľsku sa v kostoloch na svätého Valentína konali slávnostné omše - bol to deň odpúšťania hriechov, po ktorých sa všetci poberali k stánkom na jarmoku pred kostolom. Doba sa mení a aj Poliaci podľahli čaru oslavovať valentínsky deň. Dokonca jedno z poľských miest sa pred niekoľkými rokmi spropagovalo heslom: Chelmno - mesto zamilovaných.
Stredoveký nádych
Neveľké mesto Chelmno s počtom obyvateľov vyše 20-tisíc leží na jantárovej ceste medzi Varšavou a Gdanskom. Je to jedno z najkrajších poľských miest, vybudované na deviatich kopcoch.
Prvé písomné zmienky o meste pochádzajú z 9. storočia. Zachovalo sa tu až šesť gotických kostolov a stredoveké uličky. Mesto obklopujú zachovalé mestské múry. Chelmno sa môže pýšiť očarujúcim starým mestom, ktoré tvoria úzke uličky vydláždené mačacími hlavami. Tu doslova cítiť, ako staré tehlové budovy dýchajú históriou.
Relikvie sv. Valentína sú uložené v kostole. FOTO - ARCHÍV
K najvýznamnejším pamiatkam patrí goticko-renesančná radnica so vzorom stredovekej dĺžkovej miery, tzv. chelmským prútom. Každý deň na poludnie z veže počuť hejnal - pieseň, ktorá vznikla v roku 1863. Hlavné námestie má rozlohu 1,5 hektára. Chelmno v stredoveku udávalo tón iným poľským mestám. Podľa jeho vzoru boli postavené historické centrá Varšavy, Gdanska či Toruňa. Do stredoveku sa návštevníci Chelmna môžu vrátiť aj vďaka súbojom novodobých križiackych rytierov usporadúvaných v starobylých exteriéroch.
Svätý Valentín
Práve v týchto dňoch pripravuje Chelmno najväčšie oslavy, o ktoré sa už teraz zaujíma celé Poľsko. Ide o oslavy ku Dňu zamilovaných. Tento rok sa budú konať v meste piatykrát.
Prečo práve v Chelmne? V miestnom Kostole Nanebovzatia Panny Márie je uložený malý kúsok lebečnej kosti, ktorý údajne patril patrónovi všetkých zamilovaných, čiže svätému Valentínovi. Strieborný relikviár so vzácnym obsahom je možno vidieť na vlastné oči iba raz do roka - práve 14. februára. A tak sa oslavy Dňa zamilovaných začínajú omšou v Kostole Nanebovzatia Panny Márie, potom nasleduje pochod ulicami mesta v sprievode dychovej hudby, koncerty známych kapiel a večer ľudia ukladajú na námestí tradičné srdce zo sviečok a lampiónov.
Niekoľko dní pred 14. februárom vyhlasujú organizátori súťaž o najkrajší výklad v obchodoch - samozrejme s motívom zamilovaných. V súvislosti so svätým Valentínom sa v meste vyhlasuje aj suťaž o najlepšie cukrárske výrobky, ktoré návštevníkom mesta domáci potom ponúkajú po celý rok. K chelmským špecialitám patrí žemlička s ligurčekom. Neodmysliteľnou bodkou je veľký ohňostroj.