V tejto chvíli je ešte Pavol Hrušovský predsedom parlamentu a do prezidentského paláca prišiel s ministrami za KDH, ktorí podali demisiu. O niekoľko hodín neskôr sa Hrušovský vzdal druhej najvyššej ústavnej funkcie v štáte. FOTO SME - PAVOL FUTNÁL
BRATISLAVA - Predčasné voľby budú 17. júna. Zhodli sa na tom včera večer predsedovia všetkých parlamentných strán.
Vláda dnes schváli tento návrh a vo štvrtok by ho mal odhlasovať parlament.
Na stretnutí sa nehovorilo o tom, že do termínu predčasných volieb by sa menila vláda, na ktorej čele je Mikuláš Dzurinda.
Predseda opozičného Smeru Robert Fico po stretnutí nechcel povedať, či príde k odvolávaniu jednotlivých ministrov alebo aj premiéra. "Nekládli sme si žiadne podmienky. Pre nás bolo podstatné schválenie termínu predčasných volieb," povedal.
Príčinou vládnej a ústavnej krízy je odchod KDH z vlády, ktorý včera o desiatej ráno oznámil predseda KDH Pavol Hrušovský. Premiéra Dzurindu nazval vierolomným človekom, ktorý "pozná len moc". KDH odišlo z vlády, lebo Dzurinda odmietol dať do vlády zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí.
Dzurinda poobede po koaličnej rade, na ktorej sa s ním zišli už len SMK a Lintnerova skupina, vyhlásil, že súhlasia s predčasnými voľbami, lebo "stabilné Slovensko je lepším riešením ako chaos".
Hrušovský sa včera vzdal aj funkcie predsedu parlamentu.
Ministri za KDH včera podali demisiu, prezident Ivan Gašparovič by ju mal prijať dnes. Na ich miesta nastúpia súčasní štátni tajomníci.
Dnes sa majú stretnúť lídri parlamentných strán. Budú hovoriť o novom predsedovi parlamentu.
Dzurinda nechcel hovoriť o tom, kto by ním mal byť. "Buď sa dohodneme všetci, alebo inak nebude predseda parlamentu," povedal líder SMK Béla Bugár.
V takom prípade by nemal kto vyhlásiť voľby, povedal Bugár. Na zvolenie predsedu parlamentu bude potrebných najmenej 76 hlasov.
Hrušovský tesne pred svojím odstúpením poveril vykonávaním právomocí šéfa parlamentu jeho podpredsedu Bélu Bugára. Zároveň formálne vyhlásil riadny termín volieb na 16. septembra, aby vyvrátil pochybnosti, že jeho odstúpením by mohlo byť "spochybnené konanie parlamentných volieb v tomto roku".
Hrušovského krok mal len predísť prípadnému chaosu. Môže ho zmeniť dohoda strán na ústavnom zákone o predčasných voľbách v júni.
Opozičný Smer včera zozbieral podpisy pod návrh na odvolanie Dzurindu. "Buď sa dohodneme na predčasných voľbách, alebo podáme návrh na odvolanie," povedal podpredseda Smeru Róbert Kaliňák.
Návrh podpísali okrem poslancov Smeru aj ľudia z HZD a KSS, nie však z HZDS, ktoré podľa podpredsedu strany Milana Urbániho "vidí v politike na Slovensku trošku ďalej než ostatné strany".
Koalícia sa včera tiež zhodla na tom, že po dohode na júnových voľbách by vláda okamžite skončila s privatizáciou.
Uvoľnené miesta po ministroch za KDH obsadia štátni tajomníci. Nových tajomníkov už vláda nebude vymenúvať. Ministrom školstva by sa mal stať László Szigeti (SMK), ministrom vnútra Martin Pado (SDKÚ).
Zatiaľ nie je dohoda na tom, kto povedie rezort spravodlivosti, keďže štátnu tajomníčku Luciu Žitňanskú nominovalo KDH. Situácia by sa mohla skomplikovať aj v prípade, keby boli odvolaní ďalší ministri alebo by sa sami vzdali funkcie.
Premiér Dzurinda odmietol, že by o prípadnej podpore jeho vlády rokoval s HZDS. Na rozhovory o podpore sa nepriamo núkal šéf HZDS Vladimír Mečiar.
Dzurinda na otázku, či si vie predstaviť aj dohodu o podpore vlády s nejakou opozičnou stranou, odpovedal: "Nebudem lipnúť na podpise, ale ak bude vôľa podpísať sa pod akýsi pakt stability, nebudem sa brániť." Dodal, že dohody na papieri sú pekná vec, ale "politická vôľa bude vždy stáť nad papierom".
Krach koalície spôsobila nevôľa premiéra Dzurindu predložiť vatikánsku zmluvu o výhrade vo svedomí do vlády. KDH žiadalo, aby minister Kukan zmluvu podpísal a vláda ju schválila, lebo inak odíde z koalície. Premiér to odmietol a povedal, že zmluva bola iba zámienkou KDH na odchod.
Beh včerajších udalostí
10.00 - Parlament začal rokovať o odvolaní Rudolfa Zajaca. Pavol Hrušovský oznámil odchod KDH z vlády, svoju abdikáciu z funkcie šéfa parlamentu.
11.00 - Vladimír Mečiar povedal, že keď Dzurinda neprichádza s témou predčasných volieb v júni, tak je ochotný rokovať o podpore vlády.
12.30 - Ministri za KDH Vladimír Palko, Daniel Lipšic, Martin Fronc odovzdali do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča demisiu.
13.15 - Dzurinda oznámil dohodu zvyšku koalície, že je za predčasné voľby v júni.
16.00 - Fico oznámil, že ak nevznikne dohoda o predčasných voľbách, podá návrh na odvolanie premiéra.
16.45 - Hrušovský oznámil oficiálny odchod z postu šéfa parlamentu.
17.00 - Prezident rokoval s predsedami parlamentných strán.
19.00 - Stretli sa šéfovia strán a klubov. Diskutovali o novom predsedovi parlamentu a predčasných voľbách.
20.00 - Predsedovia všetkých parlamentných strán sa dohodli, že predčasné voľby budú 17. júna.
Autor: sp, knm, mož, rf