FOTO - SITA , GRAF - SME |
BRATISLAVA - Odchod KDH z vlády a vládna kríza ubrala slovenskej mene včera vyše 20 halierov, keď sa jedno euro vymieňalo za 37,7 koruny. V pondelok koruna tiež oslabila o 20 halierov. "Jediným a rozhodujúcim dôvodom oslabenia koruny je vládna kríza," povedal obchodník Slovenskej sporiteľne na devízovom trhu Vladimír Gajdoš. Investori sú citliví nielen na stav ekonomiky, ale aj na politickú situáciu. "Padla vláda, nič nemôže byť z tohto pohľadu horšie."
Ďalší vývoj koruny bude podľa Gajdoša závisieť od politických dohôd o predčasných parlamentných voľbách a od toho, či sa zastaví rozbehnutá privatizácia majetkových podielov štátu v energetických a dopravných spoločnostiach. Predpokladá, že slovenská mena sa v nasledujúcich dňoch nedostane pod 37,5 koruny za euro.
Terajšia neistota korune neprospieva, je totiž dôvodom pre špekulatívne hry londýnskych obchodníkov na devízovom trhu. Zatiaľ však od nich podľa hlavného ekonóma Ľudovej banky Mária Blaščáka útok na menu nehrozí, pretože "z dlhodobého hľadiska nehrajú na oslabenie, ale posilnenie koruny". Dodal, že členstvo Slovenska v systéme výmenných kurzov ERM II prispieva v kritických situáciách - ako napríklad vládna kríza - k stabilite meny. "Dáva investorom jasný signál, kde je hranica, pri ktorej by museli zápasiť nielen s NBS, ale aj Európskou centrálnou bankou a z tohto zápasu by určite nevyšli víťazne."
Oslabenie koruny podľa Blaščáka zvýšilo pravdepodobnosť, že Národná banka Slovenska zvýši koncom februára základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 3,25 percenta. Naznačil to aj vývoj na peňažnom trhu, keď po nedávnom zasadnutí Bankovej rady NBS stúpla ročná medzibanková úroková miera skoro o 0,2 percentuálneho bodu na vyše tri a pol percenta. To by v krátkom čase malo viesť k zvýšeniu bankových úrokov z vkladov aj z úverov.
Blaščák predpokladá, že koruna bude oslabovať aj v nasledujúcich dňoch, nepredpokladá však, že by sa mohla dostať až nad 39 korún za euro. "V takom prípade by zasiahla NBS, či už ďalším zvýšením úrokov, alebo nákupom meny na trhu," povedal. K hranici 39 korún za euro by sa mohla priblížiť iba vtedy, ak by prípadná politická kríza viedla k predčasným voľbám aj v Poľsku.