Na stretnutí u prezidenta Ivana Gašparoviča sa predsedovia deviatich politických strán zhodli na predčasných voľbách, ktoré by mali byť 17. júna. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Lídri deviatich politických strán, ktoré majú svoje zastúpenie v parlamente, sa na stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom sa vyslovili za vypísanie predčasných parlamentných volieb na 17. júna 2006. Stretnutie trvalo pol hodiny.
O podmienkach, za ktorých sú ochotní tento termín podporiť, budú hovoriť na spoločnom rokovaní v Národnej rade a na dnešnom stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom. Zhodli sa na tom, že návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu by mala predložiť vláda a požiadať o jeho prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.
"Aby mohol byť schválený ústavný zákon na voľby 17. júna, jednotlivé politické strany stanovili určité podmienky," povedal prezident. O podmienkach budú rokovať dnes. Podľa prezidenta ide najmä o to, či sa dohodnú na novom predsedovi parlamentu a ako bude vyzerať zloženi vlády, "či dovládne táto vláda, alebo budú iniciovať novú". Prezident si myslí, že to nie sú jednoduché podmienky, preto budú strany aj vzhľadom na predpokladaný termín volieb tlačené do aktivity.
Na stretnutí, ktoré organizoval prezident, sa zúčastnil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, predseda KDH Pavol Hrušovský, predseda SMK Béla Bugár, predseda Smeru Robert Fico, predseda HZDS Vladimír Mečiar, predseda KSS Jozef Ševc, predsedníčka SF Zuzana Martináková, predseda ANO Pavol Rusko a zástupca HZD Miroslav Maxon.
|
Predseda Smeru Robert Fico ešte pred stretnutím povedal, že ak sa šéfovia parlamentných strán nedohodnú na predčasných voľbách, jeho strana podá v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi.
Smer už má pod návrhom asi 40 podpisov. Pod iniciatívou sú podpísaní okrem poslancov Smeru aj niektorí poslanci za KSS a nezávislí poslanci z HZD a SF. "Nie je pod ňou podpísaný ani jeden poslanec HZDS," povedal Fico. Pád vlády by podporilo aj KDH, ktoré vystúpilo z vládnej koalície.
Otázne je HZDS, jeho predseda Vladimír Mečiar nepovedal áno ani nie. Ostatné opozičné strany by za pád vlády hlasovali.
Keby parlament vyslovil Dzurindovi nedôveru, padla by s ním celá vláda. Prezident by však mohol požiadať dzurindovcov, aby do volieb dovládli. Išlo by o vládu z poverenia prezidenta.
Autor: rf