Wiersma je za dohodu o maďarskom krajanskom zákone
BRUSEL 4. marca (SITA) - Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovensko Jan-Marinus Wiersma je presvedčený, že slovensko-maďarský spor ohľadne uplatňovania zákona o Maďaroch žijúcich v zahraničí by sa mal vyriešiť ešte do ukončenia rokovaní o vstupe
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
do Európskej únie. Aj keď úsilie by mali vyvinúť obe strany, myslí si, že iniciatíva by mala vyjsť z maďarskej strany a Slovensko má právo dohodu odmietnuť. “Maďari by mali byť iniciatívni, lebo sa to začalo prijatím zákona, ktorí mali lepšie konzultovať so Slovákmi ešte na začiatku. Problém sa začal tam, zaiste nie v Bratislave," povedal Wiersma.
Dosiahnutie dohody medzi Maďarskom a Slovenskom o spôsobe uplatňovania maďarského krajanského zákona by privítali nielen v EP, ale aj v Európskej komisii (EK). V oboch týchto inštitúciách maďarský premiér Viktor Orbán zvaľoval vinu za nedosiahnutie dohody na Slovensko a jeho vnútropolitické okolnosti. Na dosiahnutí dohody nástojil aj predseda EK Romano Prodi bez toho, aby spresnil, z ktorej strany by mala vyjsť iniciatíva a kto by mal vyvinúť väčšie úsilie. Povedal, že táto dohoda je o to dôležitejšia, že ide o regióny, kde hranice nezodpovedajú etnickému zloženiu obyvateľstva.
Wiersma považuje za dôležité, aby došlo k dohode, alebo aspoň k vyhláseniu medzi oboma krajinami. "Nechceme, aby sa tento problém dostal do Európskej únie. Ide však o súčasť predvolebnej kampane a preto si myslím, že môžeme iba počkať, čo sa udeje po voľbách v Maďarsku," povedal narážajúc na rozdielne pohľady vnútri Maďarska na dohodu medzi Maďarskom a Rumunskom, ktorú opoziční socialisti podrobili ostrej kritike.
Podľa Wiersmu môže Slovensko dohodu aj odmietnuť, ale neradí mu to. “Myslím si, že ako suverénna krajina máte právo ju odmietnuť, ale ako politik by som povedal, aby ste sa s Maďarmi pokúsili dohodnúť," uviedol.