Kraj síce vypísal výberové konanie, lenže podľa Aliancie fair-play si niektoré firmy vopred vybavili prenajatie mechanizmov, ktoré vlastní Žilinský kraj. Bývalý župan Jozef Tarčák im prenájom strojov aj priestorov na uskladnenie materiálu podpísal.
Firmy s prenajatými žilinskými mechanizmami vyhrali. Tendre boli v hodnote zhruba 360 miliónov korún.
Zuzana Wienk z Aliancie tvrdí, že žilinská župa prenajatím významne pomohla týmto firmám, keďže jednou z podmienok tendra bolo technické vybavenie. Podľa Aliancie mohlo vedenie župy ponúknuť možnosť prenajať stroje a plochy na sklady všetkým účastníkom tiež na základe tendra.
Wienk pripúšťa, že nik neporušil zákon, ale ide o neetické správanie, lebo nie všetky firmy dostali rovnakú šancu. Prekáža jej, že odpoveďou pri kauzách je stále častejšie veta - zákon bol dodržaný.
Bývalý župan Jozef Tarčák v TASR odmietol obvinenia o zvýhodnení firiem a je pripravený "dopodrobna diskutovať", lebo tendre napadli tí, "čo ponúkali trikrát vyššie ceny ako víťaz".
Nový župan Juraj Blanár sa začal zaujímať o zimnú údržbu ciest hneď po nástupe do funkcie. Jeho hovorca Peter Kubica tvrdí, že úrad preveruje, čo sa s tým dá robiť.
Aliancia fair-play, ktorá sa zaoberá sledovaním financií a politického prostredia, našla problémy s údržbou ciest aj v Banskej Bystrici. Tam získal zmluvu na tri roky za 112 miliónov bývalý poslanec banskobystrického zastupiteľstva Milan Smädo, ktorý bol zvolený ako nezávislý na kandidátke SDĽ. Smädo sa bránil, že firma sa od roku 1991 stará o odhŕňanie snehu a opravu ciest v meste.
Ako firmy vyhrali tender na údržbu ciest v žilinskej župe
Žilina
- V Žiline vyhrala firma Helvet, ktorá si vopred dohodla prenájom strojov od žilinskej župy. Stroje dostali podľa Aliancie fair-play asi 10-krát lacnejšie, akoby si ich prenajali od niektorej firmy. V súťaži boli ešte firmy Sates a Žilinské komunikácie. Víťaz Helvet a Sates mali rovnakého konateľa. Podľa Aliancie fair-play je otázne, či svoje ponuky nekoordinovali.
- Žilinská župa dala sľub firme Helvet o prenájme strojov niekoľko dní pred otváraním obálok s ponukami. Aliancia tvrdí, že Helvet mal doklad o prenajatí strojov aj od firmy Sous z Moravy, lenže prenájom rovnakých strojov dokladovala aj firma Colas, personálne prepojená na firmu Sates.
- Firma Helvet, ktorá nakoniec vyhrala, dopredu vykazovala, že má k dispozícii skládky posypového materiálu. Tie jej prenajala župa.
- Konateľ firmy Helvet je Ivan Hlavoň ml. Jeho otec Ivan Hlavoň je riaditeľom Investičnej výstavby a správy ciest Žilina, ktorý povedal, že jeho postavenie vraj "súťaž nemohlo nijako ovplyvniť".
- Firme Helvet prenajala Správa a údržba ciest Žilina (rozpočtová organizácia župy) stroje na údržbu ciest a priestory na skládky. Jej riaditeľ Milan Puchoň hovorí, že súhlas na prenájom mohol dať jedine župan Jozef Tarčák, bez jeho podpisu "nemôže mať firma prenajaté nič".
- V súťaži prehrala firma Žilinské komunikácie. Jej riaditeľ Eduard Hulín tvrdil, že víťazný Helvet "nikdy predtým nerobil údržbu ciest a nemal techniku" a jeho firma by vraj údržbu ciest robila lacnejšie. Hlavoň naopak tvrdí, že "Žilinské komunikácie nedokážu zabezpečiť ani údržbu svojich ciest a okrem toho sú päťkrát drahší".
Martin
- V Martine vyhrala firma Colas. Takisto im Tarčák sľúbil prenajatie strojov ešte pred vyhlásením výsledkov tendra s tým, že opravy hradí župa.
- Zmluvy, ktoré v Žiline aj v Martine Správa a údržba ciest podpísala, neobsahujú skoro žiadne zmluvné pokuty za neplnenie povinností.
- Konateľ firmy Colas pracuje aj pre firmu Sates, ktorá súťažila na údržbu ciest v Žiline a má rovnakého konateľa ako víťazná žilinská firma Helvet.
Čadca
- Vyhrala firma Prestimex, ktorá získala živnosť na údržbu ciest tri dni pred otvorením obálok s ponukami. Tiež uvádzala, že má prenajaté stroje od župy. V ponuke deklarovala, že má už zásoby asi 1820 ton posypového materiálu, hoci údržbu predtým nerobila.
- Firma získala od župy aj kancelárie za 200 korún na štvorcový meter ročne.
- Bývalý konateľ Prestrimexu František Faktor je dnes riaditeľom Správy a údržby ciest Čadca, ktorá s Petrimexom podpísala zmluvu o údržbe. Faktor tvrdí, že s Prestimexom už nič nemá, svoj podiel v ňom predal pred šiestimi rokmi. Vylúčil akékoľvek špekulácie o klientelizme.
Autor: mif, rf