BRATISLAVA - O prípadoch trestných konaní dotýkajúcich sa sudcov včera rokovala Súdna rada. Prijala uznesenie, v ktorom ostro kritizovala prácu polície. Rada v ňom "protestuje proti neprimeranému a šikanóznemu postupu policajných zložiek". Tvrdí, že polícia svojím konaním porušuje základné princípy nezávislosti súdnictva a navyše malo dôjsť k "potláčaniu princípov právneho štátu prvkami policajného štátu". Stanovisko prezentoval predseda rady a Najvyššieho súdu Milan Karabín.
Dôvodom rozhorčenia sú kauzy z minulého roku. Staršia sa týka sudcu Najvyššieho súdu Milana Lipovského. Ešte 20. januára 2005 u neho polícia priamo v kancelárii vykonala prehliadku, údajne sa mal dopustiť prijatia dvojmiliónového úplatku. Obvinil ho z toho recidivista, podľa Karabína nehodnoverná osoba. V druhom prípade ide o predsedu Okresného súdu v Leviciach Štefana Precechtela. V auguste ho policajti odviedli na výsluch do Bratislavy, ukázalo sa, že sa ničoho nedopustil. Karabín včera viackrát povedal, že je to "čestný, statočný a spravodlivý sudca" a medializovanie prípadu mu veľmi uškodilo.
Súdna rada si myslí, že polícia by voči sudcom mala zasahovať až v okamihu, keď má nezvratné dôkazy. V opačnom prípade hrozí, že sudcovia budú svoju povesť len ťažko naprávať, a to aj v prípade, že sa ničoho nedopustili. Členovia rady preto požiadali parlament aj vládu, aby udalosti dôsledne prešetrili.
Na rokovaní rady sa zúčastnil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Jeho stanovisko sa nám nepodarilo získať. Reprodukoval ho iba Karabín. Podľa neho Trnka povedal, že postup polície bol formálne správny, ale netaktický. Jana Pôbišová z ministerstva vnútra tvrdí, že "útvary polície postupovali podľa platných právnych predpisov" a so súhlasom prokurátora.
Autor: rp