Odsúdený ruský novinár Stanislav Dmitrijevský. FOTO - SITA/AP |
Novinára Stanislava Dmitrijevského odsúdili za to, že citoval Maschadova. Zakázali tak publikovať texty čečenských lídrovRuského novinára a obrancu ľudských práv Stanislava Dmitrijevského koncom minulého týždňa v Nižnom Novgorode odsúdili na dvojročný podmienečný trest za "rozpútavanie národnostnej nenávisti". Nechce sa vzdať a bude bojovať s ruským štátom napríklad pred európskym súdom.
Šéfredaktor časopisu Pravozaščita a predseda občianskeho združenia Spoločnosť rusko-čečenského priateľstva sa podľa prokuratúry dopustil trestného činu tým, že v roku 2004 zverejnil výzvu prezidenta neuznanej Čečenskej republiky Ičkeria Aslana Machadova k Európskemu parlamentu a vyhlásenie jeho vicepremiéra Achmeda Zakajeva k ruskému ľudu.
Podľa súdnych expertov obidva texty vyzývali k násiliu a zvrhnutiu ruského ústavného zriadenia. Nezávislí lingvisti krútia hlavami. V dokumentoch nemôžu nájsť nič, čo by odporovalo zákonu, naopak, je ich možné charakterizovať ako mierové iniciatívy.
Jediné na čo Zakajev nabáda, je dohoda medzi Ruskom a Čečenskom. Súdna expertíza však poukazuje na slová: "Je nutné sa zbaviť ľudí, pre ktorých mier bude znamenať stratu moci." Vzápätí Zakajev síce menuje ruského prezidenta Vladimira Putina, nenavrhuje ho však likvidovať nijako inak, než politicky, teda nehlasovať za neho vo voľbách. Taká agitácia nie je ani v Rusku trestným činom. V o niečo tvrdšom texte Maschadov skôr varuje než sa vyhráža.
Napriek tomu súd Dmitrijevského odsúdil za to, že s oboma textami zoznámil verejnosť, ktorej tak uškodil. Sám novinár v záverečnom slove pred súdom porovnal súčasný režim so stalinskou tyraniou: "Keď som čítal svoj trestný spis v oblastnej prokuratúre, chcel som sa štipnúť do ucha. Zdalo sa mi totiž, že za oknom nie je rok 2005, ale 1937, a za stolom proti mne nesedí tichý vyšetrovateľ Kirjukov, ale Berija, a na stene visí portrét geniálneho vodcu všetkých čias a národov." Potom Dmitrijevskij zarecitoval verše ruského básnika Alexandra Galiča z roku 1968 odsudzujúce sovietsku inváziu do Československa.
Obrancovia ľudských práv aj sám Dmitrijevskij sú nespokojní s podmienkou napriek tomu, že prokuratúra požadovala 4 roky kolónie. Tým, že súd nezbavil novinára viny, uznal publikácie textov čečenských lídrov za zločin. Ruské zákony totiž zakazujú novinárom zverejňovať materiály podpísané "teroristami" či rozhovory s nimi, nech už hovoria o čomkoľvek. Koho považovať za teroristu, nie je úplne jasné. Maschadov ani Zakajev neboli nikdy súdení, ani sa nikdy nehlásili k žiadnym teroristickým útokom.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra Epicentrum