Okupácia alebo Tretia cesta? pýta sa plagát Miépu. FOTO - ISTVÁN HUSZTI, INDEX |
na ktorom si pod nápisom Okupácia alebo Tretia cesta? podávajú ruku premiér Ferenc Gyurcsány v židovskej jarmulke a líder opozície Viktor Orbán v tmavom klobúku vzbudzujúcom podobné asociácie. Nad nimi sú mapky Maďarska v amerických, úniových a izraelských farbách.
"Po vstupe do parlamentu sa nevzdáme toho, aby sme maďarskú zem zaľudnili maďarskými rodinami," tvrdil na zjazde Csurka, podľa ktorého žije súčasná elita z toho, že všetko prenecháva cudzincom. Delegátom navrhol, aby privítali víťazstvo hnutia Hamas v palestínskych voľbách.
Predseda Jobbiku Dávid Kovács na zjazde hovoril, že budú partnerom Miépu vo vytvorení jednoty 15 miliónov Maďarov. Do tohto čísla sa tradične počítajú aj Maďari v susedných krajinách.
Vlaňajšia dohoda o volebnej koalícii oboch strán pod menom Tretia cesta vzbudila prekvapenie. Jobbik totiž z veľkej časti tvoria mladí ľudia, ktorí začínali v Miépe, odišli však na protest proti Csurkovým diktátorským spôsobom a jeho radikalizmu.
Miép bol parlamentnou stranou v rokoch 1998 až 2002, počas vlády premiéra Orbána. Dnes majú Miép aj Jobbik v prieskumoch jedno až dve percentá.
Miép popiera, že by bol extrémistickou stranou, tvrdí, že je iba radikálnou pravicou. Má dobré vzťahy s hnutím francúzskeho extrémistu Le Pena, na mítingu Miépu vystupoval najznámejší popierač holokaustu David Irving.