Zamestnanci chcú štrajkom zabrániť plánu verejných zamestnávateľov zvýšiť týždenný pracovný čas z terajších 38,5 hodiny na 40 hodín. Nechcú prísť ani o dovolenkové a vianočné príplatky. FOTO - REUTERS
Po protestoch proti neskoršiemu odchodu do dôchodku sa protestuje proti dlhšiemu pracovnému časuNemecku hrozí najväčší štrajk zamestnancov verejnej služby za posledných 14 rokov. Prvý varovný signál vyslal odborový zväz verejných zamestnancov Verdi zamestnávateľom v Bádensku-Würtembersku. Od pondelka rána nepracujú verejní zamestnanci referátov odvozu odpadkov, inžinierskych stavieb, záhradníckych podnikov ako aj cintorínov. Štrajk zasiahol aj nemocnicu v Stuttgarte a mnohé materské škôlky.
Nechcú prísť o výhody
Cieľom štrajku je zabrániť plánu verejných zamestnávateľov zvýšiť týždenný pracovný čas pre 220-tisíc verejných zamestnancov v Bádensku-Würtembersku z terajších 38,5 hodiny na 40 hodín. Takisto má pomôcť zachovať dovolenkové a vianočné príplatky. Bádensko-würtemberský minister financií Gerhard Stratthaus podľa internetového portálu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung očakáva, že štrajk bude trvať niekoľko týždňov. So skorým koncom tarifného sporu nerátajú ani šéfovia odborov.
Spor o pracovné miesta
Predseda Verdi Frank Bsirske podľa denníka Handelsblatt zdôraznil, že jeho odborový zväz bojuje proti "diktátu zamestnávateľov". Povedal, že ak by sa predĺžil týždenný pracovný čas podľa predstáv verejných zamestnávateľov, potom by sa odbúralo každé jedenáste pracovné miesto vo verejnej správe.
Jonas Vierling v komentári v denníku Süddeutsche Zeitung napísal, že "komúnam" v Nemecku "jednoducho chýbajú peniaze". Tvrdí, že cieľom je ozaj odbúravať pracovné miesta. Pritom však treba brať do úvahy, že ak Verdi presadí doterajší 38,5-hodinový pracovný týždeň, potom budú musieť obce, mestá a komúny tak či tak pre nedostatok peňazí pracovné miesta rušiť a zmenšovať ponuku služieb pre občanov.
Populárny stĺpčekár bulvárneho denníka Bild-Zeitung Franz Josef Wagner píše, že nechápe, prečo Bsirske burcuje verejných zamestnancov pre 18 minút práce denne navyše do obrovského štrajku, keď v Nemecku je päť miliónov nezamestnaných, ktorí by veľmi radi pracovali aj viac ako 40 hodín týždenne.
V ďalších šiestich spolkových krajinách, napríklad v Bavorsku, Severnom Porýní - Vestfálsku a Sasku, verejní zamestnanci hlasujú o prípadnom štrajku. Ak by sa väčšina vyslovila za, potom by Nemecko zažilo od budúceho pondelka najväčší štrajk verejných zamestnancov od roku 1992.