* má charakter medzinárodnej zmluvy a bude mať prednosť pred slovenskými zákonmi, hrozí právny chaos,
* je v rozpore s ústavou,
* ženám sa sťaží prístup k lekárskym zákrokom,
* hrozí, že cirkvi budú na základe zmluvy zasahovať do tvorby a zmien právneho poriadku Slovenskej republiky,
* zmluva je nevypovedateľná. (sp, r)
História zmluvy o výhrade vo svedomí
Rok 2000 - Prijala sa Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Vatikánom. V zmluve sa hovorí, že SR uznáva každému právo uplatňovať výhrady vo svedomí podľa vieroučných zásad katolíckej cirkvi. Rozsah má ustanoviť osobitná medzinárodná zmluva.
Apríl - Máj 2003 - V pripomienkovom konaní sa objavil návrh zmluvy o výhrade vo svedomí. Potom nasledovali viaceré kolá rozporových konaní.
Marec 2005 - Zmluvu schválila legislatívna rada vlády. Oficiálny návrh zmluvy priniesol minister Lipšic podľa vlastných slov ministrovi Kukanovi.
Jún - Júl - Koalícia sa z iniciatívy šéfa SMK Bélu Bugára dohodla, že si vymení zoznam priorít do konca volebného obdobia, aby partneri vedeli, ktorá "strana je na čo alergická". Napokon sa vec odložila až na rokovania po prázdninách. KDH povedalo, že jeho priority budú vychádzať iba z vládneho programu.
November - Koalícia si vymenila zoznam priorít do konca volebného obdobia. Premiér Mikuláš Dzurinda v súvislosti s vatikánskou zmluvou povedal, že koalícia by sa nemala venovať témam, ktoré sú kontroverzné. Hovoril, že ak by sa objavila téma, ktorá by koalíciu rozdeľovala, tak verí, že ju nikto nasilu nebude pretláčať.
Január 2006 - Premiér povedal, že vatikánska zmluva je ťažká téma a že do volieb sa už podľa všetkého nestihne schváliť.
Posledný týždeň - Premiér sa stretol s biskupom Rudolfom Balážom, zo stretnutia vzišla dohoda o vytvorení spoločnej komisie predstaviteľov štátu a cirkví. Vzápätí ju biskup Baláž odvolal s tým, že na dohodu nemal oprávnenie. KDH na konci týždňa oznámilo, že ak zmluva vo vláde neprejde, odíde z koalície. (sp)