zahraničia.
Lipšic hovorí, že prípravou zmluvy ho poverila vláda. Základnú zmluvu s Vatikánom podľa neho pripravilo ministerstvo zahraničia a v nej je ustanovenie o práve na výhradu vo svedomí.
Minister Lipšic odmieta argument proti zmluve, že je samovykonateľná. On sám vraj trval na tom, aby bol v zmluve článok päť, ktorý zdôrazňuje, že uplatňovať výhradu vo svedomí možno len podľa právneho poriadku Slovenska a v jeho medziach. "V mnohých oblastiach pôvodné návrhy Svätej stolice boli oveľa širšie," povedal.
Minister hovorí, že trval aj na tom, aby zmluve nepodliehali sudcovia a prokurátori, pretože na rozdiel od lekárov alebo učiteľov "u sudcov je definičným poslaním aplikovať zákon a pokiaľ s ním nesúhlasia, musia zo svojej funkcie abdikovať".
Lipšic povedal, že výhrada vo svedomí sa už dlhodobo uplatňuje v ozbrojených silách a aj pri zdravotníckych službách. V súčasnosti podľa neho netreba pre zmluvu meniť žiadny zákon.
Za umelý argument označil výčitku, že zmluva nie je vypovedateľná. Zmluve štandardne skončí platnosť dohodou obidvoch strán a ďalšie výpovedné dôvody stanovuje dohovor o zmluvnom práve.
Podľa zmluvy výhradou vo svedomí sa rozumie námietka na základe princípu slobody svedomia, podľa ktorého môže každý odmietnuť konať to, čo vo svojom svedomí pokladá za nedovolené podľa vieroučných a mravoučných zásad.
(sp)