V takejto silnej zostave ako v sobotu prichádzajú predstavitelia KDH len zriedka, ale vždy vtedy, keď situáciu považujú za vážnu. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda stojí pred jedným z najvážnejších rozhodnutí vo svojej politickej kariére. Volí medzi možnosťou, či dá prednosť prijatiu zmluvy o výhrade vo svedomí, alebo krachu koalície a jeho vlády.
KDH cez víkend verejne vyzvalo Dzurindu, aby vláda na najbližšom rokovaní predložila a schválila vatikánsku zmluvu, inak z vládnej koalície odídu.
"Nevyvíjame žiadny nátlak, toto je naše slobodné a dobrovoľné rozhodnutie," povedal šéf KDH Pavol Hrušovský. Podľa neho KDH nechce nič iné, len trvať na splnení vládneho programu.
Politici SDKÚ sa vyjadria až po dnešnom rokovaní straníckeho prezídia. "Dohodli sme sa tak," povedal jeden z nich s tým, že nechce byť menovaný, ale vie, že v KDH nie je jednotný postoj k zmluve.
Koaliční partneri SMK i Lintnerov poslanecký klub pripúšťajú vyhrotenie situácie. Podľa šéfa SMK Bélu Bugára KDH nejde nad rámec vládneho programu, a preto si nemyslí, že by postoj KDH bol vydieraním. Podľa neho by sa celkom určite mala ešte pred stredajším rokovaním vlády zísť aj koaličná rada.
Na otázku, či by SMK taktiež odišla z koalície, ak odíde aj KDH, Bugár odpovedal, že teraz rozmýšľa predovšetkým nad tým, aby sa koalícia nerozpadla. "Bolo by strašné, keby sa polroka pred voľbami vyvolal chaos, lebo všetky vládne strany môžu na to doplatiť."
Oficiálny návrh zmluvy je známy takmer rok. Hrušovského preto prekvapuje, že až teraz sa objavili pochybnosti o jej texte, keďže času na odborné konzultácie bolo dosť. Je presvedčený, že odmietavý postoj SDKÚ má "iba politické dôvody".
Zmluvu podľa rozhodnutia vlády mal pripraviť rezort spravodlivosti ministra Daniela Lipšica z KDH. Minister zahraničia Eduard Kukan je spolupredkladateľom zmluvy do vlády, a preto ju musí tiež podpísať, aby sa mohlo o nej hlasovať.
Kukan minulý týždeň dokonca tvrdil, že nemá poslednú verziu zmluvy, ale len starú. Minister Lipšic cez víkend Kukanovi pripomenul, že mu ju osobne priniesol na ministerstvo vlani 18. marca poobede a mali "sme príjemné posedenie pri káve".
Lipšic sa viac o téme nechcel vyjadrovať, aby mu "náhodou niečo neušlo". Hovorca ministra zahraničia Juraj Tomaga sa obmedzil na vyjadrenie, že k zmluve dnes zaujme stanovisko prezídium SDKÚ.
Politológ László ÖllŚs podľa toho, ako pozná konanie premiéra, si myslí, že "bude hľadať riešenie, aby sa vláda nerozsypala". No ak premiér neustúpi, hrozí jej rozpad. "Bude to mať ťažko vypočítateľné efekty na výsledok volieb a nie je ani isté, či Dzurindova vláda dovládne do konca volebného obdobia," povedal.
Predseda KDH Hrušovský o tom, či by vládu podporovali aj po odchode z koalície, povedal, že "v prípade nesplnenia našej požiadavky, tento problém nebude problémom KDH".
Hrušovský v sobotu priamo nepovedal, či by sa vzdal aj funkcie šéfa parlamentu. Ako sa zachová, povie až potom, ak by vláda zmluvu neschválila, alebo o nej vôbec nerokovala. Včera však v diskusných televíznych reláciách hovoril o tom, že by ponúkol aj svoju parlamentnú funkciu.
Ak sa zmluva dostane na hlasovanie vo vláde, musí získať nadpolovičnú väčšinu všetkých členov vlády, teda deväť. SMK a KDH majú dohromady iba sedem hlasov. Béla Bugár telefonoval so svojimi ministrami a tí "nepovedali, že by návrh zmluvy nepodporili".
Minister hospodárstva Jirko Malchárek za Litnerovu poslaneckú skupinu naznačil, že ide o predvolebný boj a on teraz vidí iné priority, ako destabilizovať politickú scénu. Už dnes bude o texte zmluvy diskutovať s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Svoj postoj bude konzultovať aj s ministrami Františkom Tóthom a Rudolfom Zajacom. Malchárek tvrdí, že sa bude pri prípadnom hlasovaní riadiť svojím svedomím.
Aký môže byť vývoj v koalícii
Premiér KDH odmietne, zmluva nepríde ani do vlády
Ak bude premiér Mikuláš Dzurinda dôsledný a zotrvá na stanovisku k zmluve z minulého týždňa, tak KDH vyženie z koalície. V takom prípade by mal už mať scenár ďalšieho vývoja. Čas na jeho prípravu mal celý uplynulý týždeň, pretože šéf KDH Hrušovský mu o postoji hnutia povedal ešte minulý pondelok. Otázkou je, ako sa bude správať SMK. Ak by aj Bugár zavelil na odchod, bol by to asi Dzurindov okamžitý koniec a nastúpila by údržbárska vláda úradníkov.
Zmluva sa ocitne vo vláde, ale neschváli ju
Pre premiéra to môže byť istý pokus ako zachrániť koalíciu a súčasne zotrvať v názore, že zmluva nie je dobrá. Dokonca by ju mohol niektorý z ministrov za SDKÚ aj podporiť - premiér totiž môže tvrdiť, že nikoho nebude nútiť hlasovať proti vlastnému svedomiu. Vina za rozpad koalície sa pripíše KDH. V tom prípade môže premiér očakávať, že z rozpadu krátko pred voľbami vyťaží viac ako KDH. Predvolebný súboj KDH a SDKÚ by bol asi neľútostný.
Zmluva sa dostane do vlády a tá ju schváli
Zdá sa, že Dzurinda minulý týždeň improvizoval a sám nemal jasno, k čomu sa prikloniť. Po stredajšom stretnutí s biskupom Rudolfom Balážom mu padla vhod dohoda o spoločnej komisii cirkvi a štátu. Od pondelka totiž vedel, čo chce urobiť KDH. Biskup však napokon túto dohodu odvolal. Dzurinda celý týždeň síce tvrdil, že má so zmluvou problém, ale nezabúdal pripomínať, že chce dobré vzťahy s KDH a že aj niečo musí zniesť. Ak chce teda vládu zachrániť, musí "zniesť" aj schválenie vatikánskej zmluvy.
Čo bude Dzurinda zvažovať pred rozpadom koalície
či SDKÚ stojí za doterajšou kritikou textu zmluvy, ako vysvetlí motív, že odmietanie zmluvy môže byť predvolebný politický ťah, keďže zmluva je schválená v legislatívnej rade vlády skoro rok, či poruší vládny program, ako to hovorí KDH. Vo vládnom programe sa priamo zmluva o výhrade vo svedomí nespomína, obsahuje len zmienku, že vláda dopracuje sústavu dohôd so Svätou stolicou a vyváženým spôsobom upraví aj vzťah štátu k iným cirkvám, či obetuje svoje doterajšie úsilie o dovládnutie súčasnej koalície, či sa vzdá "pravej trojky" SDKÚ-KDH-SMK s tým, že by to mohlo mať aj povolebné dôsledky, či do zahraničia vyšle signál, že aj on bol premiérom, ktorý nedokázal udržať menšinovú vládu. (sp)