Proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku protestujú najmä nemecké odbory. Nie sú však samy, rovnaký problém so skrátením seniorskeho oddychu mali koncom minulého roka aj odbory v Belgicku. Protesty vtedy vyvrcholili štrajkmi. FOTO - TASR |
g napísala, že "veľká koalícia sa začína opatrne zaoberať nepríjemnými úlohami sociálnej politiky".
Vláda sociálnych a kresťanských demokratov sa totiž tento týždeň dohodla na návrhu zákona o zvýšení vekovej hranice odchodu do penzie na 67 rokov. Návrh predniesol sociálno-demokratický minister práce a vicekancelár Franz Müntefering a podporila ho kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie Angela Merkelová, ako aj predseda Kresťanskosociálnej únie a bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber.
Podľa koaličnej predlohy by sa veková hranica zdvihla na 67 rokov už v roku 2029 a nie až v roku 2035, ako sa pôvodne uvažovalo vo vládnom programe. So zvyšovaním by sa malo pozvoľne začať už v roku 2012.
Denník Süddeutsche Zeitung podčiarkuje, že čierno-červená vláda "sa všetkými desiatimi usiluje postaviť dôchodkový systém na stabilný základ, pričom súčasne bojuje s demografickými zmenami v nemeckej spoločnosti". Nemci sa totiž dožívajú vyššieho veku a platia menej do štátneho penzijného fondu, pretože sa znižuje počet "klasických" pracovných miest s odvodovou povinnosťou do erárnej penzijnej kasy. Čoraz viac ľudí teda poberá dôchodok a čoraz menej ľudí odvádza peniaze do príslušného štátneho fondu. Zvýšenie zákonnej hranice odchodu do dôchodku sa nestretlo s potleskom všetkých politických strán a spoločenských skupín. Oponenti návrhu argumentujú najmä tým, že by jeho následkom by bolo efektívne zníženie dôchodkov v priemere o vyše sedem percent, lebo penzisti by kratšie poberali dôchodok a predtým dlhšie pracovali.
Proti vládnemu návrhu sa stavajú najmä odborové zväzy. Podpredsedníčka Nemeckého odborového zväzu Ursula Engelenová-Keferová podčiarkuje v Süddeutsche Zeitung, že prioritnou úlohou by malo byť zastavenie tendencie, podľa ktorej nemeckí pracovníci odchádzajú do dôchodku v priemere už ako 61-roční.
Aj kresťanskosociálny minister poľnohospodárstva Horst Seehofer pôvodne vyhlásil, že najskôr by sa mali zlepšiť pracovné podmienky pre starších spoluobčanov a až potom by sa mala zvýšiť zákonná hranica odchodu do penzie. Medzičasom sa však podriadil kabinetnej disciplíne a prijal vládnu líniu.
Pozorovatelia nemeckej politickej scény poukazujú na skutočnosť, že kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa uvarí. Upozorňujú na fakt, že vládna predloha zákona o zvýšení zákonnej hranice odchodu do penzie ešte musí prejsť parlamentnou mašinériou. A hoci veľká koalícia má v Spolkovom sneme pohodlnú väčšinu, je viac ako pravdepodobné, že poslanci SPD, CDU a CSU pozmenia vládny návrh. Naznačili to predseda spolkovej poslaneckej frakcie SPD Peter Struck a šéf frakcie CDU/CSU v Bundestagu Volker Kauder.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov