OTÁZKA: Do svojich 16 rokov som víťazil vo všetkom: V športe, v štúdiu a dokonca som získal aj dievča, ktoré som chcel. Celkom prirodzene vo mne tento úspech vzbudil pocit dôvery vo vlastné schopnosti, ktorý mi viac-menej vydržal až dodnes, do mojich 32 rokov. No keď som mal 17, niečo sa zlomilo a odvtedy pozorujem priam ničivý trend. Ľudia v mocenských pozíciách alebo s právomocami dôsledne pracujú proti mne. Okrem občasných výnimiek, hovoriacich, že im pripomínam ich mladšie ja, to vyzerá, akoby som bol predurčený k stagnácii vo firemnej hierarchii alebo rovno na odstrel. Je univerzitný hrdina odsúdený byť nulou?
Anonym s neznámym povolaním, Londýn
Welchovci:
Vo vašom prípade sme optimisti. Je totiž zriedkavé, aby hlupák (nenašli sme politicky korektnejší termín) uznal, že je hlupákom. Ľudia vo vašej pozícii zvyčajne zvaľujú vinu za svoju stagnujúcu kariéru na iných. Zdá sa však, že vy svoju vlastnú vinu na spomínaných udalostiach chápete. A čo je najnádejnejšie, zdá sa, že hľadáte riešenie.
Vaším hlavným hriechom je čosi, čo je veľmi bežné u mladých ľudí, ktorí sa dostanú na víťaznú dráhu. Nevyrástli ste, ale napuchli.
Ľudia, ktorí rýchlo puchnú, nadobudnú rôzne druhy nesympatického správania. Sú arogantní, obzvlášť voči rovnocenným a podriadeným. Škrečkujú zásluhy a zjednodušujú úsilie ostatných, nedelia sa o svoje nápady a nenačúvajú. Šéfovia na míle vycítia takéto správanie ,,zabíjajúce tím", takže niet divu, že ľudia s mocou a právomocami vo vašej blízkosti dôsledne pracujú proti vám.
Môžete byť veľmi múdry a podávať hviezdne výkony v práci, ale vaša spuchnutá osobnosť podkope morálku v každej organizácii a nakoniec môže skutočne poškodiť aj váš výkon. Je však dobre, že vidíte, ako k tomuto pádu smerujete. To je prvý krok k tomu, aby sa vaša kariéra nanovo rozbehla. Nanešťastie sa to možno už nestane vo vašej súčasnej firme. Zrejme ste už spálili priveľa mostov.
Takže vám navrhujeme toto: Začnite dnes. Urobte si inventúru negatívnych vzorcov svojho správania. Požiadajte svojich šéfov, rovnocenných kolegov a podriadených, aby vám poskytovali brutálne otvorenú spätnú väzbu, či už anonymne, alebo písomne. Keď spracujete, čo ste sa naučili, môžete sa na svojom terajšom pracovisku pokúsiť o rehabilitáciu.
Ak už sa to nedá, hľadajte si nové miesto, kam s vami nepoputuje nenávratne pošramotená povesť. Povedzte perspektívnym zamestnávateľom, že ste sa tvrdo poučili z chýb a túžite ich napraviť v novej pozícii. Uistite ich, že ste odhodlaný byť tímovým hráčom a že často budete vyhľadávať spätnú väzbu, aby ste ostali čestný a poctivý.
Jack Welch - penzionovaný generálny riaditeľ spoločnosti General Electric. Vo firme strávil štyridsať rokov, z toho dvadsať vo vedúcej pozícii. Jeho riadiace inovácie z neho urobili najvyplyvnejšieho generálneho riaditeľa svojich čias. Od odchodu do dôchodku Jack Welch cestuje po svete, prednáša na rôzne témy, pôsobí ako poradca a píše knihy. Po roku 2000 sa opakovane stal víťazom rôznych čitateľských i odborných ankiet.
Suzy Welchová - známa autorka, komentátorka a ekonomická novinárka. Spolu s manželom Jackom napísala bestseller Winning(Víťaziť). Je bývalou redaktorkou The Washington Post, Miami Herald, Associated Press a Harvard Business Review. Niekoľko rokov pôsobila ako poradkyňa pre manažment na Harvard Business School. (r)
Autor: JACK & SUZY WELCHOVCI