Súčasní 49-percentní vlastníci Stredo- a Východoslovenskej energetiky by mohli formálne získať ďalších 41 percent do konca marca. Zvyšných desať sa bude obchodovať na burze, podľa všetkého však neskôr. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Napriek pochybnostiam o tom, či vláda do 31. marca stihne predať majetkové podiely v Stredoslovenskej energetike (SSE) a Východoslovenskej energetike (VSE), to je možné.
Platí to však len pre 41-percentné podiely oboch firiem, ktorými by sa po dvojtýždňovom časovom sklze už tento týždeň mala zaoberať vláda. Zvyšných 10 percent sa predá až neskôr. Tieto akcie sa totiž majú predávať na burze, čo je zdĺhavejšie.
Pri predaji 41 percent distribučiek vláda aj Fond národného majetku hrajú o čas. Rozhodnutie Koaličnej rady o tom, že privatizácie štátnych firiem by sa mali skončiť začiatkom apríla, totiž fondu prinieslo niekoľko povinností. Najskôr musí vláde predložiť návrh na zrušenie zákona, podľa ktorého je fond dlhodobým akcionárom SSE aj VSE. Vláda zároveň musí schváliť privatizačné plány, ale aj cenu, na ktorej pracujú audítori. Minister hospodárstva Jirko Malchárek chcel tieto návrhy pôvodne vláde predložiť ešte v druhej polovici januára, ale nestihol to. Počkal ešte na spätnú väzbu od svojich ministerských kolegov.
Ako potvrdila hovorkyňa Fondu národného majetku Tatjana Lesajová, oboma návrhmi by sa vláda mala zaoberať v stredu. Dnes ešte o materiáloch, z ktorých napríklad vyplynie aj cena za akcie rozvodných podnikov, budú hovoriť ekonomickí ministri. "Ak sa to má stihnúť, je to posledný termín," dodáva Lesajová.
Zo spolu 51 percent akcií oboch distribučiek sa prinajlepšom stihne predať po 41 percent. Podľa vládneho rozhodnutia by 41-percentné podiely mali získať súčasní menšinoví vlastníci, v prípade SSE francúzska Electricité de France a v prípade VSE nemecká RWE. Zvyšných 10 percent sa má predať na kapitálovom trhu. O umiestnení akcií na burzu však ešte musia rozhodnúť valné zhromaždenia spoločností, čo šancu verejne predať tieto akcie pred začiatkom apríla tlačí k nule.
Okrem desiatich percent distribučných firiem vrátane Západoslovenskej energetiky sa už zrejme nepodarí predať plánovaných 74 percent samotnej bratislavskej Burzy cenných papierov a 40 až 51-percentné podiely šiestich podnikov Slovenskej autobusovej dopravy. Podľa medializovaných informácií tým štát stráca takmer päťmiliardový príjem. Na druhej strane, privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo by sa stihnúť mala. Z tej štát podľa neoficiálnych údajov o ponukách jednotlivých uchádzačov získa viac ako 17 miliárd korún. (dj, tasr)