Východoslovenská galéria sídli od roku 1992 v bývalom Župnom dome. V jej historickej sále aj v súčasnosti zasadá zastupiteľstvo samosprávneho kraja. Ministerstvo kultúry investovalo počas posledných dvoch rokov do jej rekonštrukcie 10 miliónov korún. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE - Východoslovenská galéria v Košiciach, ktorá patrila do konca minulého roku nepochopiteľne pod ministerstvo kultúry, prešla po Novom roku do zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Zmluvu o delimitácii jednej z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií regiónu podpísali v novembri minulého roku bývalý župan Rudolf Bauer a minister kultúry František Tóth. O tom, či kraj prevezme galériu do majetku, rozhodnú poslanci na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva.
Podľa predbežných informácií poslanci Spoločného poslaneckého klubu (Smer - DS, SMK), ktorý má v zastupiteľstve väčšinu, sú rozhodnutí galériu po necelom mesiaci vrátiť štátu. Na jej činnosť chýbajú totiž peniaze.
Župan Zdenko Trebuľa (Smer) vyčíta bývalému vedeniu, že nežiadalo od štátu aj financie, ktoré boli na prevádzku galérie v štátnom rozpočte schválené. "My sme to zistili až začiatkom januára. Otvorila sa nám tu rozpočtová diera vo výške 8,1 milióna korún. Navyše do opráv treba investovať minimálne 50 miliónov."
Staronová riaditeľka Úradu Košického samosprávneho kraja Rozália Múdra (SMK) tvrdí, že o zmluve vôbec nevedela. Ako povedala, proces prenosu kompetencií a prípravu dohody koordinoval vedúci odboru kultúry František Balún a podpísal expredseda Rudolf Bauer (obaja KDH) bez predchádzajúcej analýzy stavu majetku a hospodárenia a bez vedomia zastupiteľstva. "Dohoda je neúčinná. Podľa názoru našich právnikov obsahuje množstvo ďalších vecných a právnych nedostatkov. Základný problém však vidíme vo financovaní. Náklady na činnosť galérie by sme museli hradiť z peňazí určených iným kultúrnym inštitúciám, ktorých rozpočty sú beztak minimálne."
Podľa vyjadrenia Múdrej poslanci SMK "s najväčšou pravdepodobnosťou" nebudú súhlasiť, aby galéria za týchto podmienok prešla pod kraj.
Proti prechodu galérie do zriaďovateľskej pôsobnosti kraja budú hlasovať aj poslanci Smeru.
Bauer: Pri dobrej vôli by sa peniaze našli
Bývalý župan Rudolf Bauer vníma presun Východoslovenskej galérie, ktorá vznikla v roku 1951, pod župu ako logický dôsledok niekoľkoročnej snahy samosprávy získať túto inštitúciu. "O galériu sme sa uchádzali od roku 2002. Ponuku ministerstva kultúry sme dostali tesne pred voľbami, už po poslednom zasadnutí zastupiteľstva. Mali sme dve možnosti - buď ju prevezmeme, alebo ju ministerstvo pričlení k Slovenskej národnej galérii. Nemali sme na výber," povedal expredseda.
Podľa Bauera kraj získal delimitáciou majetok v účtovnej hodnote pol miliardy korún. "Dostali sme zadarmo - do daru Župný dom a s ním aj mimoriadne cennú zbierku, v ktorej sú diela takých velikánov, ako Jasusch, Jakoby, Mednyánszky, Eckerdt. Keby to všetko prevzala SNG, mám obavy, že už nikdy by sme sa ku kultúrnemu dedičstvu takého významu nedostali."
Bývalý župan nesúhlasí s vyjadrením Múdrej, že nemal právo podpísať zmluvu o prevode. "Bol som štatutárom kraja. Pri tomto type prevodu majetku bolo plne v mojej kompetencii zmluvu podpísať."
Podľa Balúna je "kauza galéria" výlučne politickou záležitosťou, za ktorou vidí snahu súčasného vedenia diskreditovať jeho osobu: "Dostal som na výber: buď podpíšem návrh na zmenu pracovného zaradenia, alebo dostanem písomné upozornenie o porušení pracovnej disciplíny. Mám pocit, že umenie sa stalo predmetom politického boja." (sen)
Ministerstvo kultúry: Galériu určite podporíme
Ministerstvo kultúry považuje za jednu z priorít podporiť v prvých troch rokoch od prechodu Východoslovenskej galérie pod Košický samosprávny kraj jej činnosť. Podľa generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Vladimíra Červenáka ministerstvo má eminentný záujem na ďalšom fungovaní a rozvoji tejto inštitúcie.
"Rokovali sme s pánmi Balúnom a Bauerom o vytvorení čo najlepších východiskových pozícií. Keďže delimitácia prostriedkov zo štátneho rozpočtu nie je z právneho hľadiska možná, hľadali sme iný model financovania," povedal Červenák.
Ministerstvo tento rok prispeje z grantového programu sumou štyri milióny korún, čo predstavuje približne polovicu z plánovaných nákladov. V ďalších dvoch rokoch by to malo byť dohromady päť miliónov. "Ubezpečujeme, že svoj záväzok dodržíme. Samozrejme, predpokladom je príprava kvalitného projektu," dodal.
V prípade, že poslanci prevod majetku neschvália a galériu de facto vrátia štátu, vznikne podľa Červenáka zložitý legislatívny problém: "Zbierky prevezme štát, galériu asi budeme musieť zaradiť do organizačnej štruktúry SNG. Ministerstvo už nemá prostriedky na prevádzku Východoslovenskej galérie. Tým by bola jej činnosť tento rok výrazne obmedzená." (sen)