BRATISLAVA - Asi polovica dôchodku by mala v cieľovom stave reformy sociálneho poistenia pochádzať z poistných odvodov, ktoré si občan nasporí počas aktívneho života na svojom individuálnom účte. Výrazne sa obmedzia možnosti aktuálnej politickej moci zasahovať do parametrov dôchodkového systému na dosiahnutie jej krátkodobých politických cieľov. V návrhu zámeru zákona o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia to uviedlo ministerstvo práce.
Podľa návrhu by sa mal systém dôchodkového poistenia rozdeliť na dva povinné piliere. Prvý bude naďalej založený na priebežnom financovaní dávok súčasných dôchodcov z poistných príspevkov ekonomicky aktívnych ľudí. V druhom, kapitalizačnom pilieri budú občania odvádzať časť poistného na svoje individuálne účty. Súčasný spôsob vyplácania dôchodkov sa tak zmení z výlučne priebežného na zmiešaný, v ktorom sa na zdrojoch na dôchodky budú podieľať už oba piliere. Tretí, dobrovoľný pilier budúceho systému dôchodkového poistenia tvorí už fungujúce doplnkové dôchodkové poistenie.
Do systému by sa mali zapojiť ľudia do päťdesiat rokov, keďže na zabezpečenie primeranej úrovne dôchodku bude potrebné odvádzať príspevky na osobný účet minimálne desať rokov. Návrh predpokladá, že z druhého piliera sa budú poskytovať pravdepodobne len starobné dôchodky. Ostatné dávky, ktorými sú kryté náhodné udalosti, budú financované naďalej z prvého všeobecného piliera. Do prvého piliera na krytie všetkých druhov dôchodkov by malo podľa návrhu plynúť namiesto súčasných 28 percent z hrubej mzdy asi 22 a do nového druhého piliera na výplatu starobných dôchodkov zvyšných 6 percent.
Aktíva poistencov v kapitalizačnom pilieri by mali spravovať vzájomne si konkurujúce súkromné firmy. Výrazne nižšie administratívne náklady, ale vyššie riziko politického ovplyvňovania by prinieslo ich určenie Investičným výborom. Druhý variant predstavuje výber správcu priamo poistencom. Legislatívny zámer ministerstva by mala vláda prerokovať v apríli. (tasr)