i a EÚ bude od nás žiadať, aby sme dane zvýšili aj my.
Proces zdražovania piva a vína v Európe sa už rozbehol. Európska komisia tlačí na niektoré členské krajiny EÚ, aby dane zvýšili. Zvýšenie daní z piva sa týka zatiaľ Nemecka a Španielska, ktorých spotreba predstavuje 40 percent z Európanmi vypitého piva. Zdražovanie vína sa dotkne Francúzska, Talianska, Grécka, Španielska, Portugalska, Nemecka, Rakúska a Luxemburska.
Slovensko naposledy menilo dane vlani v októbri. Odvtedy platíme z pollitrovej fľaše dvanásťstupňového piva daň dve koruny. Za rovnaký objem vína odvádzame štátu vyše osem korún. Ak vlna zdražovania zaplaví vymenované krajiny, zvýši sa európsky priemer a EÚ nás v budúcnosti pravdepodobne donúti k „harmonizácii výšky daní z piva a vína“. S rovnakým argumentom dnes komisári únie nútia k zdražovaniu svoje členské krajiny.
Zdražovanie piva v Nemecku a Španielsku by sa malo začať už od budúceho roku, keď sa daň v týchto krajinách zvýši o sedemnásť percent. Takmer 1300 nemeckých pivovarov protestuje a hovorí, že zvýšenie dane zníži spotrebu ľudí natoľko, že mnohí výrobcovia sa dostanú do existenčných problémov.
Francúzski vinári budú čeliť oveľa radikálnejšiemu zdražovaniu. Daň z vína sa v tejto krajine zvýši vyše štvornásobne a jej sadzba narastie z terajších troch eur na 13,9 eura za sto litrov. Zdražovanie vína v krajine galského kohúta sa asi stane pred voľbami politickou otázkou a francúzski politici budú v Bruseli ostro protestovať.
Európska daňová harmonizácia prinesie v prvých rokoch iba zdražovanie. Jej súčasťou síce bude aj znižovanie daní v krajinách ako Británia alebo Fínsko, no k reálnemu zníženiu cien piva a vína tam nedôjde skôr ako o 36, respektíve 56 rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré publikoval denník Financial Times.
Komisári z EÚ odmietajú komentovať koncept daňovej reformy a hovoriť o jej dôsledkoch ešte pred formálnym hlasovaním Európskej komisie, ktoré sa očakáva v nasledujúcich dvoch mesiacoch.
TOMÁŠ VELECKÝ