
Keď zvýši spotrebné dane z vína a piva únia, bude to isté žiadať od nás.
FOTO - TASR
Slovensko je jednou z posledných východoeurópskych krajín, kde po páde komunizmu skrachovali najväčšie investičné spoločnosti, ktoré využívali systém pyramídových hier. Podstata podnikania týchto firiem je jasná: peniaze vkladateľov nikdy nikam neinvestovali, ale starali sa o prílev nových klientov, aby mohli vyplácať predchádzajúcich. „Finančná naivita“ Východoeurópanov pyramídovým hrám priala, uviedla BBC, pretože neboli zvyknutí na zložitejšie formy investovania, ako uložiť úspory v bankách.
Na Slovensku tieto spoločnosti dokázali fungovať dlhšie ako v ostatných bývalých socialistických štátoch vďaka vysokej inflácii v minulých rokoch, keď nebol nimi ponúkaný 30-percentný výnos až taký nápadný. Ľudia si v tom období zvykli aj na vysoké úroky v bankách a na to, že vláda sa o nich postará, ak sa niečo stane, tak, ako to bolo v minulosti. Neuvedomili si však, že ochrana vkladov sa vzťahuje len na banky.
Vyšetrovanie podobných prípadov stále prebieha v mnohých východoeurópskych krajinách a státisíce, možno až milióny ľudí stále čakajú na vyplatenie svojich vkladov, dodala BBC. Mnohí z nich považujú za jediného vinníka a príčinu, prečo sa do takej situácie dostali, kapitalizmus. (bro)