
Ľuba Horňáka poznajú najmä fanúšikovia Elánu. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – Dnes sa majú znovu otvoriť dvere všetkých 22 pobočiek Sporoinvestu, vyplácať však budú len výnosy. Sporoinvest zavrel pobočky minulý týždeň s odôvodnením, že do firmy vstupuje nový majiteľ. Predstavil sa v sobotu – je ním Ľubomír Horňák, známy najmä svojím desaťročným pôsobením v skupine Elán. Len hudbou sa vraj jeden neuživí a so Sporoinvestom spolupracoval na viacerých projektoch už asi tri mesiace.
„Krach veľkých nebankových inštitúcií poškodil aj ostatné – prejavila sa masová hystéria a ľudia začali hromadne vyberať vklady,“ povedal Horňák. „So Sporoinvestom som rokoval už dlhšie. Momentálne som na tom rovnako ako klienti Sporoinvestu, sme na jednej lodi. Teraz sú totiž ohrozené už aj moje projekty, ktoré by ďalšie hromadné výbery vkladov položili. V každom prípade v pondelok otvárame všetky pobočky na celom Slovensku. V snahe udržať likvidnosť firmy však budeme vyplácať len výnosy.“
Generálny riaditeľ Peter Greguš, ktorý sa funkcie ujal 4. februára, predstavil ťažiskové projekty a oblasti pôsobenia Sporoinvestu. Viaceré z nich sú zatiaľ len v polohe zámerov a treba na ne peniaze.
„Vieme, že banky nám úver nedajú. Potrebné zdroje však máme,“ povedal Horňák, ale bližšie ich nešpecifikoval.
Podľa neho má košický Sporoinvest záväzky iba voči veriteľom, s ktorými podpisoval zmluvy o pôžičke a tichom spoločníctve. Od 10 000 klientov spoločnosť vybrala takmer 900 miliónov korún. Tristo miliónov vraj už klientom vrátila a v súčasnosti má záväzky 600 miliónov. Ide len o samotnú istinu – firma sľubovala zúročenie výnosov až o 50 percent. Kedy firma začne vracať aj istiny, nový majiteľ zatiaľ netuší. „Ak nám klienti nebudú veriť a budú žiadať vrátenie peňazí okamžite, budeme sa musieť sami dať do konkurzu, čím sa zastavia všetky projekty. Ak nám klienti zachovajú priazeň, je viacero ciest. Dnes neviem, ktorou pôjdeme, ale určite sa budú musieť výrazne znížiť výnosy.“
Horňák tvrdí, že akcie Sporoinvestu kúpil za ich nominálnu hodnotu, teda za milión korún, od maďarskej spoločnosti Fintech Budapešť. Finančný a právny audit prebieha vo firme paradoxne až po odkúpení. Horňák tvrdí, že situáciu vo firme poznal dostatočne a možných rizík si je plne vedomý. Ktoré firmy audit vykonávajú, uviesť nevedel. Aktivity firmy však monitoruje aj finančná polícia, ktorá je podľa Horňáka najlepším audítorom. KLAUDIA JURKOVIČOVÁ