BRATISLAVA – Pre cudzincov nie je Slovensko z hľadiska práce zaujímavou krajinou. Kým západné krajiny každoročne lanária inteligenciu z Východu – v posledných rokoch najmä počítačových odborníkov, k nám sa cudzinci veľmi nehrnú.
„Zo Západu k nám chodia najmä učitelia jazykov a topmanažéri do podnikov so zahraničnou kapitálovou účasťou, napríklad do Volkswagenu alebo U.S. Steel. Z Východu chodia do niektorých regiónov pracovať stavbári a najmä v okolí Bardejova, Spišskej Novej Vsi pracujú ukrajinské šičky v odevných a obuvníckych podnikoch,“ hovorí Milan Líška z Výskumného ústavu práce.
Množstvo Slovákov na Západe robí pomocné práce v kuchyniach, na stavbách, v reštauráciách. Na Slovensku robí pomocné práce málo cudzincov a ak, tak skôr načierno. Anna Prušová z Výskumného ústavu práce hovorí, že vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti Slovensko ľudí z lacnejších krajín lákať ani nepotrebuje. Odborníci a podnikatelia by sa nám ale zišli. „Tých by sme naozaj potrebovali, no legislatívne podmienky pre nich nie sú ideálne. Pár ľudí zo Západu pracuje v bankovej oblasti a je tu aj pár podnikateľov, ale je ich naozaj málo. Bolo by dobré, keby sa u nás počet kvalifikovaných vzdelaných odborníkov zo zahraničia zvyšoval.“
Od roku 1994 predstavovali cudzinci zamestnaní u nás 0,13-0,17 percenta pracovnej sily. „Situácia je pomerne stabilná a je dôsledkom nízkej atraktívnosti práce v našej republike,“ píše sa v analýze slovenského pracovného trhu, ktorú vypracovali Líška a Prúšová.
Najväčší záujem o zamestnanie na Slovensku majú občania Česka, Ukrajiny a Poľska, čo môže byť isté dedičstvo obchodných väzieb ešte z čias RVHP, dôvodom môže byť aj príbuznosť jazyka a v prípade Ukrajincov možnosť lepšieho zárobku.
Počet nelegálne zamestnaných cudzincov u nás nie je známy. Pred dvoma rokmi časopis The Economist odhadol, že na Slovensku pracuje načierno asi desaťtisíc cudzincov. Toto číslo zahŕňalo aj členov podsvetia z Ruska, Ukrajiny, Albánska a ďalších krajín.
Veľmi slabo rástol u nás aj počet podnikateľov z cudziny. V roku 1994 ich bolo 1232, v roku 1999 o štyristo viac.
Čítajte viac v dnešnej téme - CUDZINCI V SR