
Slovinka Jolanda Čeplaková (vľavo) prebieha cieľom pretekov na 800 m na halových majstrovstvách Európy ako víťazka. Výkonom 1:55,82 min zároveň vytvorila nový halový svetový rekord. FOTO – REUTERS
Vypredané štvortisícové hľadisko haly Ferryho Dusiku vo Viedni a s ňou celé Rakúsko sa nedočkalo. Tradícia, ktorá pred otvorením majstrovstiev Európy zapĺňala stránky domácej tlače, ostala neporušená. Náš západný sused získal v predchádzajúcej histórii šampionátov pod strechou sedemkrát zlatú medailu, ale žiaden atlét nedokázal svoj titul obhájiť.
Nevyšlo to ani 28-ročnej Stephanie Grafovej, ktorej popularita sa blíži zbožňovaným rakúskym zjazdárskym hviezdam. Favoritka behu na 800 metrov a európska atlétka roka 2001 nezopakovala svoj triumf spred dvoch rokov v belgickom Gente. Včera podľahla v strhujúcom finiši Slovinke Jolande Čeplakovej. O tri roky mladšia semifinalistka vlaňajších MS v Edmontone, za slobodna Steblovniková, prekonala svetový rekord Christiny Wachtelovej z bývalej NDR z roku 1988 (1:56,40), vytvorený, mimochodom, tiež na rýchlej dráhe haly F. Dusiku. Čeplakovej čas 1:55,82, ktorým o tri stotiny zdolala Grafovú, bol absolútnym vrcholom a ozdobou viedenského šampionátu.
Férové viedenské publikum neveriacky zamrzlo iba na stotinky sekúnd, aby potom žičlivo aplaudovalo útlej plavovlasej Slovinke. Grafová tiež obiehala čestné kolá ako víťazka. Napokon, utvorila výborný národný rekord. Časy oboch hrdiniek šampionátu by v historických tabuľkách otvorených štadiónov figurovali na začiatku druhej desiatky. „Vedela som, že Stephanie má zdrvujúci finiš. Keď ma asi sto metrov pred cieľom predbehla, povedala som si: veď aj striebro je dobré. Ale v záverečných metroch som akoby zázrakom vydolovala zvyšky síl a dokázala som ešte zrýchliť,“ tešila sa víťazka z Velenje.
Ale diváci veľmi srdečne a znalecky ocenili aj ďalšie vrcholy trojdňovej skvelej atletiky. V sobotu malo svoj deň Španielsko. Jeho reprezentanti získali štyri tituly. Guliar Manuel Martínez, skokan do diaľky Raúl Fernandez, prekážkarka Glory Alozieová a bežci na 3000 metrov s víťazným Albertom Garciom si dokonca rozdelili kompletnú sadu medailí.
Strhujúci bol súboj sedembojárov. Dva najcennejšie kovy si rozdelili českí superatléti Roman Šebrle a Tomáš Dvořák. Stískajúc zlatú medailu, odvracal Šebrle, prvý muž planéty, ktorý vlani prekonal v desaťboji bájnu hranicu 9000 bodov, donekonečna sa opakujúce otázky novinárov, či nie je sklamaný, že neprekonal európsky halový rekord. „Ale kde, veď som majstrom Európy! Trojmesačný výpadok v tréningu po operácii slabín zanechal väčšie stopy, ako som predpokladal, ale sklamaný určite nie som. Ak, tak z výkonov v prvom dni. Nevyšla mi podľa predstáv guľa, aj diaľka bola ďaleko od optima,“ povedal 27-ročný rodák z Lanškrounu s ideálnymi mierami 186 cm a 88 kg. Strieborný Dvořák, trojnásobný majster sveta, neobhájil titul z Gentu, napriek tomu sršal dobrou náladou. Pred oficiálnou tlačovkou s trojicou najlepších sa po chvíli ostýchania odhodlal a zo stola si zobral fľašku piva. Lenže sponzor zrejme nerátal s tým, že niektorý z atlétov ozaj siahne po vystavenom nápoji a nepripravil otvárač. Otec dvojičiek Barbory a Kataríny nezaváhal a problém vyriešil svojím chrupom, hodným reklamného televízneho šotu.
PETER ŠEFRÁNEK, Viedeň