V. H., Veľký Meder
Podľa opísaných príznakov mohli poškodenie spôsobiť húsenice dvoch druhov motýľov z čeľade drevotočovitých - drevotoča hruškového (Zeuzera pyrina) alebo drevotoča obyčajného (Cossus cossus). Obidva druhy majú dvojročný vývoj, pričom ich húsenice prezimujú dvakrát. Po druhom prezimovaní sa v máji alebo v júni zakuklia a o mesiac neskôr sa liahnu motýle. Samičky kladú vajíčka väčšinou jednotlivo alebo v menších skupinách na kmene a konáre stromov do trhlín kôry. Vyliahnuté húseničky sa prehrýzajú do dreva a vyhlbujú si chodbičky. Poškodené miesta, najmä ak ide o tenšie konáre, sa pri väčšom vetre ľahko lámu. Z takýchto konárov pomerne ľahko vyberieme húsenicu, ktorá je buď žltá s čiernymi bradavičkami (drevotoč hruškový), alebo hnedočervená (drevotoč obyčajný).
V konárikoch častejšie nachádzame húsenice drevotoča hruškového, v kmeňoch stromov zase húsenice drevotoča obyčajného. Prezimujúce húsenice v zimných mesiacoch vyhľadávajú aj vtáky, ktoré po sebe zanechávajú nápadné stopy.
Boj proti drevotočom spočíva v mechanickom ničení húseníc v chodbičkách, najlepšie pomocou ohybného drôtu, ktorým sa dostaneme hlboko do chodbičky. Odporúča sa aj natieranie kmeňov stromov (najmä tých, ktoré už drevotoče napadli) silnejšími roztokmi niektorých insekticídov v čase kladenia vajíčok (jún až júl), pretože samičky často nakladú vajíčka na miestach, kde sa vyliahli.
FOTO - archív
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK