Joaquin Phoenix ako Johnny Cash - práve vystupuje vo väznici Folson. FOTO - MOVIEWEB.COM |
Walk the Line (Walk the Line) o USA o 2005 o 136 min o Réžia: James Mangold o Scenár: James Mangold, Gill Dennis o Kamera: Phedon Papamichael o Hudba: T-Bone Burnett o Hrajú: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Robert Patrick, Dallas Roberts, Dan John Miller, Larry Bagby o Premiéra v SR: 2. februára
Dostať celý život ikony americkej hudby Johnnyho Casha do dvoch hodín celovečerného filmu je ako napchať slona do zápalkovej škatuľky. Tvorcovia aktuálneho životopisu Walk The Line tento problém vyriešili tak, že jeho pozoruhodný život skrátili na polovicu a príbeh postavili na rozvíjajúcom sa, ale komplikovanom vzťahu hrdinu americkej country a jeho životnej lásky June Carter Cashovej.
Filmy o slávnych hudobníkoch väčšinou stroskotávajú na tom, že herci otvárajú ústa naprázdno do soundtrackových piesní, ale to nie prípad Joaqina Phoenixa a Reese Whitherspoonovej, ktorí naspievali vo Walk The Line všetky vokály s takou dôveryhodnosťou, že až na konci si uvedomíme, ako v skutočnosti znie originálny hlas Johnnyho a June.
Phoenix možno nie je taký dobrý ako Jamie Foxx v úlohe Raya Charlesa vo filme Ray, možno aj preto, že to občas preháňa. Skvelou mimikou a povestným chladnokrvným pohľadom sa blysne v scéne, keď sa na začiatku snaží presvedčiť majiteľa legendárneho štúdia Sun Sama Philipsa, aby mu ponúkol nahrávaciu zmluvu. V neskorších koncertných výstupoch však jeho poletovanie po pódiu skôr pripomína kohúta na smetisku.
Na škodu je, že jeho hudba sa postupne dostáva na vedľajšiu koľaj a Cashov život sa krúti okolo jeho silnej závislosti od povzbudzovacích práškov. Škoda, že film lepšie nevystihuje prerod Casha na povestného Muža v čiernom. Mýtickú postavu z neho neurobila prvá návšteva štúdia, ale tento imidž vznikal postupne, nielen problémami s drogami a alkoholom, ale jeho postojom k spravodlivosti.
V snahe zdramatizovať príbeh sa filmári dopustili viacerých prešľapov. Johnnyho starší brat Jack nezomrel v deň nehody pred jeho očami, ale neskôr. Je sporné aj jeho filmové priateľstvo s rokenrolovým búrlivákom a klaviristom Jerry Lee Lewisom. Pôvodným Cashovým partnerom bol v ére rokenrolu skôr tichý a nenápadný Carl Perkins.
Na prvý pohľad je film zrelý na to, aby sme ho o dva roky neskôr videli v nedeľu večer v rámci cyklov Skutočný príbeh, v ktorom láska víťazí nad zlom. Ale práve tieto silné veci sa v Cashovom živote skutočne stali - smrť jeho brata ho prenasledovala celý život a pravdivý je aj romantický vzťah Casha a June, potomka slávnej muzikantskej rodiny The Carter Family. Táto žena bola pre Casha anjelom strážnym, obrúsila jeho nekľudnú a ohnivú povahu.
Príbeh sa začína jeho detstvom v arkansaskom mestečku Dyess a končí happyendom uprostred slávnych koncertov v amerických väzniciach koncom 60. rokov, zachytených na živých albumoch At Folson Prison alebo At San Quentin.
V skutočnosti Cash padol do závislosti od liekov ešte raz a v osemdesiatych rokoch sa ocitol v pozícii starnúcej a vyblednutej hviezdy country, ktorej sa obrátil chrbtom celý svet, až kým ho neoživil bradatý producent Rick Rubin. To je už však iný príbeh.