Rokovania s personálno-poradenskými agentúrami vraj už prebiehajú. Nebude medzi nimi Amrop Jenewein, kde je jedným zo spolumajiteľov manžel ďalšej zakladateľky strany Alexandry Novotnej. Ide o bývalú blízku spolupracovníčku ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
"Tento model je unikátny, na Slovensku nebol nikdy realizovaný, čo neznamená, že nebol realizovaný nikde inde na svete," hovorí Novotná. Odvoláva sa na príklad z Mexika, kde sa vraj takýmto spôsobom zostavila celá vláda. Ide podľa nej o to, aby nová strana "nedopadla rovnako ako tie, ktoré vznikali na kamarátskom princípe".
Už teraz môžu uchádzači posielať svoje životopisy do sídla strany, odkiaľ ich posunú do agentúr, kde sa uskutoční bežný výber. Vybraní kandidáti budú mať skúšobnú lehotu pol roka, aby preukázali svoje schopnosti. Strana si sľubuje "vytvorenie databázy expertov na budúce exekutívne posty".
Politológovia považujú iniciatívu Nádeje za neštandardnú. Darine Malovej to pripomína situáciu krátko po novembri 1989, keď vtedajší predstavitelia hnutia VPN "hľadali ľudí, ktorí sa v niečom vyznali".
Kým vtedy to bolo opodstatnené, teraz už nie. "Prirodzeným spôsobom formovania politických strán to úplne odporuje," povedala Malová a spomenula humoristický bonmot dvojice Lasica - Satinský, ktorý jej vzniknutá situácia pripomína: "Nech sa prihlásia všetci Slováci, ktorí ešte neboli ministrami."
Miroslav Kusý iniciatívu Nádeje považuje za propagandistický ťah. Nevie o žiadnom prípade, keď by sa takýmto spôsobom strana správala.
"Nepresviedčajú ľudí svojimi myšlienkami, ale ponúkajú budúce prípadné výhody pracovných miest," kritizuje prístup potenciálnych politických súperov Katarína Tóthová z HZDS. Pavol Minárik z KDH vôbec nepovažoval za potrebné vyjadriť sa. "Budem sa vyjadrovať, keď táto strana bude štandardná a relevantná," vyhlásil. (rp)