Parlament už raz návrh zákona schválil, ale prezident ho vetoval a po druhýkrát už koalícia nezískala dosť hlasov na jeho opätovné prijatie.
Znamená to, že v sociálnom zabezpečení policajtov sa nateraz nič nemení.
Tak ako doteraz aj naďalej budú mať nárok na výsluhový dôchodok po 15 odpracovaných rokoch, a nie až v päťdesiatke, ako chcelo ministerstvo. To isté platí aj o colníkoch.
Za návrh hlasovalo iba 64 poslancov, na prelomenie veta koalícia potrebovala až 76 hlasov. Návrh podporili KDH, SMK, SDKÚ a až na tri výnimky aj klub ANO.
Z opozície vládny návrh opäť podporil Bohumil Hanzel zo Smeru. Väčšina nezávislých bola proti. Jedným z nich je Jozef Elsner, ktorý povedal, že sa tak rozhodol už dávnejšie. Predložený materiál sa mu nezdal dobrý, konkrétne výhrady neuviedol.
Výsledok hlasovania kresťanských demokratov popudil. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik je nespokojný s tým, že niektoré návrhy koalícii prechádzajú a iné nie.
To, že neprešiel práve tento, si vysvetľuje tak, "že záujem podporiť návrhy ministrov KDH je men-ší, ako záujmy podporiť návrhy SDKÚ".
Tomáš Galbavý z SDKÚ si myslí, že je to daň za menšinové vládnutie a nie vždy sa dajú zabezpečiť hlasy nezávislých poslancov. "Hovoriť o tom, že by sme my niesli na neprijatí vinu, nemyslím si, že je to pravda," dodal.
Spokojní sú policajní odborári. Ich podpredseda Marián Magdoško vyjadril vďaku parlamentu aj prezidentovi, ktorý zákon vetoval.
"Konečne parlament aspoň čiastočne napravil nespravodlivosti v zákonoch dotýkajúcich sa sociálneho zabezpečenia vojakov," povedal Magdoško.
Prezidentov hovorca Marek Trubač vyjadril spokojnosť a pripomenul, že hlave štátu prekážali rozdielne podmienky pre policajtov a vojakov. "Rozdeľovať ich na dve skupiny nie je správne," vyhlásil Trubač. Ministerstvo vnútra sa obmedzilo na konštatovanie, že rešpektuje rozhodnutie parlamentu. (rp, rf)