BRATISLAVA - Parlament včera schválil novelu zákona, ktorá zaručuje generálny pardon pre dlžníkov koncesionárskych poplatkov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Generálny pardon jednorazovo odpúšťa vysoké sankčné poplatky za nezaplatené koncesionárske poplatky pod podmienkou, že si neplatiči nedoplatky vyrovnajú do 60 dní od účinnosti zákona.
Novela Tomáša Galbavého z SDKÚ je reakciou na pobúrenie, ktoré vyvolali tisícky výziev na zaplatenie nedoplatkov s hrozbou veľmi vysokých sankcií. Napríklad sankcia z omeškanie platby 40 korún za rozhlasový prijímač bola 5000 korún, čo je 125-násobok dlhu. Pre právnickú osobu to bolo až 15-tisíc, čiže až 375-násobok poplatku. "Za takýto úrok by sa nemuseli hanbiť ani úžerníci," povedal Galbavý. Nárast sankcie sa tak u mnohých vyšplhal až na státisícové sumy, v prípade právnických osôb na milióny. "Trest nebol adekvátny previneniu," hovorí Galbavý.
Spoločnosť BSP Lawyer Partners, ktorá od rozhlasu pohľadávky odkúpila, počítala s tým, že zarobí aj na vysokých sankciách. Do úzavierky nám zástupcovia spoločnosti neodpovedali.
"STV a spoločnosť BSP môže vymáhať nezaplatené poplatky, ale nie sankcie. Ak niekto nezaplatí ani po výzve, môžu poplatky a sankcie s novou sadzbou vymáhať aj súdne," hovorí Galbavý.
Nová výška sankcií sa bude odvíjať od dvojnásobku základnej úrokovej sadzby NBS za každý omeškaný deň. Sankčný úrok, ktorý by si uplatňoval SRo, by bol asi 20 halierov mesačne (za 40 Sk poplatok) a STV 50 halierov (za 100 Sk poplatok).
Novela okrem toho oslobodzuje od platenia koncesionárskych poplatkov vlastníkov mobilných telefónov a počítačov, ktoré umožňujú počúvanie rozhlasu. "Žiaden mobil ani počítač nie je primárne určený na to, aby prijímal televízny alebo rozhlasový signál," povedal Galbavý.
Súčasťou Galbavého novely je ustanovenie od poslanca Dušana Jarjabka, ktoré zakazuje verejnoprávnym inštitúciám predávať pohľadávky iným subjektom, tak ako to urobil rozhlas.
Branislav Zahradník z manažmentu STV označil Galbavého novelu za populistickú. Uznal, že sankcia 5-tisíc bola neprimeraná, ale s novelou nesúhlasí. "Nerieši najzávažnejší problém, a to tých neplatičov, ktorí sa nezaevidovali, a teda sa ich žiadne sankcionovanie netýka. Je to asi 500- až 600-tisíc domácností. Novela sa dotýka len tých, ktorí sa zaevidovali a neplatia. Chráni neplatičov, ktorí sa báli vysokých sankcií," kritizoval Zahradník svojho spolustraníka v SDKÚ Galbavého.
Ekonomická riaditeľka a štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová označila schválenie novely za veľmi nešťastný krok. Novela totiž ukladá verejnoprávnym médiám povinnosť, aby do šiestich mesiacov upozornili neplatičov na ich dlh. "Náklady na jednu výzvu sú približne 30 korún, ak nám niekto dlhuje 40 korún a zaplatí ročnú sankciu 2,40, rozposielať upozornenie je pre nás absolútne nevýhodné. Navyše takéto nízke sankcie bude nevýhodné vymáhať aj súdne." Rozhlas je preto rozhodnutý urobiť všetko preto, aby poslanci prijali nový zákon o rozhlasovom a televíznom poplatku.
Návrh novely, ktorý predložil poslanec Tomáš Galbavý, podporilo takmer celé politické spektrum, okrem poslancov SMK, ktorí boli nejednotní. Za návrh hlasovalo 125 z prítomných 140 poslancov.
Staré sankcie
Za nezaplatenie 40 Sk sankcia 5000 Sk (125-násobok dlžnej čiastky)
Podľa prijatej novely:
Za nezaplatenie 40 Sk sankcia 2,40 Sk (2-násobok základnej úrokovej sadzbe NBS za každý omeškaný deň)