Európsky prieskum Centra pre štúdium politiky skúmal mieru korupcie, ktorá negatívne vplýva na zdravie spoločnosti. Prieskum sa uskutočnil od októbra 2004 do januára 2005 v ôsmich nových členských štátoch únie, v dvoch pristupujúcich krajinách Bulharsku a Rumunsku a ešte v Bielorusku a Rusku.
Národné inštitúty oslovili 13 499 respondentov a pýtali sa, ako vnímajú korupciu, zdravotnú starostlivosť a možný vplyv na zdravie v závislosti od veku, vzdelania a sociálneho postavenia.
Vnímanie korupcie má priamy a nepriamy vplyv na zdravie. Ľudia, ktorí vnímajú vládu ako korumpovanú, sú náchylnejší na choroby. Korupcia súvisí s negatívnym hodnotením zdravotníckych služieb. Zlé zdravotnícke služby sú zlé pre individuálne zdravie. Pre zdravie človeka je jeho individuálne vnímanie korupcie viac významné ako priemerný národný rating.
Priemerne zdravo sa cíti 39 % ľudí, dobré zdravie má 34 % opýtaných a 10 % ho dokonca opísalo ako excelentné. Naopak iba 14 % ľudí považuje svoje zdravie za zlé a3 % za veľmi zlé.
V Slovensku, Slovinsku a v Rumunsku viac ako polovica ľudí odpovedala, že ich zdravie je dobré alebo excelentné. Zato tri štvrtiny opýtaných má negatívne skúsenosti so službami v zdravotníctve. Najkladnejšie ocenili zdravotnícky systém Česi.
Ľudia zároveň vnímajú, že politika je nakazená korupciu. Až 29 % si myslí, že prakticky všetci verejní činitelia sú korumpovaní. Tam, kde sa objavuje široká korupcia, ľudia vidia aj veľké nedostatky v zdravotnej starostlivosti.
Takmer štyria z piatich opýtaných, ktorí si myslia, že väčšina verejných činiteľov je korumpovaná, hodnotia zdravotnícke služby negatívne.
Na zdravie Stredoeurópana významne vplýva vek, sociálne postavenie, vzdelanie a vnímanie verejných služieb. Najzdravší sú ľudia s vysokým sociálnym postavením a vzdelaním, bez ohľadu na vek.
V správe sa tiež píše, že napriek širokému vnímaniu korupcie, blahobyt v strednej a východnej Európe pokračuje, podporujú ho vyššie dane za lepšie služby. "Avšak čím je systém skorumpovanejší, tým menej benefitov získa človek z vyšších daní. Na zlepšenie zdravia v krajine by národné vlády nemali iba míňať peniaze na zdravotnú starostlivosť, ale mali by ich míňať poctivo," tvrdí správa Transparency International. (dro)