Aby sa daňovníci nestratili v spleti nových predpisov, môžu si nechať zadarmo poradiť od daňového úradu alebo za peniaze od špecialistov - súkromníkov. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Na podanie daňového priznania za minulý rok ostávajú už len necelé dva mesiace a posledný termín je 31. marca. Daň dovtedy treba nielen priznať, ale aj zaplatiť. Týka sa to podnikateľov a tých zamestnancov, ktorí do 15. februára nepožiadajú svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Vyplniť tlačivo však vôbec nebýva jednoduché. Napriek tomu, že daňová reforma zjednodušila celý daňový systém vrátane tlačív. Situáciu komplikujú časté novely a zmeny v zákone o dani z príjmov. Od spustenia daňovej reformy v roku 2004 sa zákon o dani z príjmov novelizoval už dvanásťkrát. Zatiaľ posledná novela platí od januára. Konkrétne zmeny sa dajú rátať na stovky.
Ťažká orientácia
Zvládnuť postupy čo a ako zdaniť, prípadne platiť v medziach zákona čo najnižšiu daň, vypĺňanie daňového priznania, zastupovanie v daňovom konaní pred štátnymi orgánmi alebo vedenie daňového účtovníctva. To všetko podnikatelia aj daňovníci, ktorí nepodnikajú, väčšinou nemajú šancu zvládnuť sami. Stále viac ich to núti využívať služby daňových poradcov.
Daňové poradenstvo však nemôže poskytovať hocikto.
Zákon o daňových poradcoch hovorí, že v daniach môže oficiálne radiť iba absolvent vysokej školy ekonomického alebo právnického smeru. Musí byť bezúhonný a mať minimálne päťročnú ekonomickú či právnickú prax, alebo trojročnú skúsenosť ako asistent daňového poradcu. Poslednou podmienkou je odborná skúška pred komisiou, v ktorej sú ľudia z ministerstva financií a zo Slovenskej komory daňových poradcov, pričom šéfa komisie vymenuje minister financií. Ten, kto úspešne zloží skúšky, získa osvedčenie vykonávať daňové poradenstvo. Na osvedčení je okrem iného aj oficiálna pečiatka komory.
Koľko to stojí
Služby daňových poradcov nie sú práve najlacnejšie. "Ceny sú veľmi rozdielne, najmenej pýtajú menej skúsení daňoví poradcovia, ktorí pracujú samostatne," hovorí daňová poradkyňa a členka metodickej komisie Slovenskej komory daňových poradcov Mariana Petríková. Skúsení poradcovia, ktorí majú navyše tím spolupracovníkov, pýtajú viac. "Konkrétna sadzba závisí od zložitosti problému, časovej náročnosti, požiadavky iných ako daňových vedomostí alebo miery zodpovednosti daňového poradcu," vysvetľuje Petríková.
Skúseností z praxe hovoria, že menej ostrieľaní poradcovia si pýtajú za hodinu práce okolo päťsto korún. Tí zdatnejší od troch do päťtisíc korún. Hodinové sadzby firiem z veľkej audítorskej štvorky - KPMG, Ernst&Young, Deloitte a PricewaterhouseCoopers sú ešte vyššie. Sadzby sa nemusia vždy počítať na hodiny. Bežne sa dohaduje paušálna sadzba za poskytnutie rady alebo vyriešenie konkrétneho daňového problému.
Neplaťte, keď nemusíte
Daňové poradenstvo je predovšetkým o tom, ako nájsť spôsob zaplatiť čo najnižšiu daň v medziach zákona. Rady, ako vyplniť daňové priznanie, čo zahrnúť do základu dane a iné informácie môžu ľudia získať bezplatne na každom daňovom úrade. "Usmernenia, ktorý zákon sa na konkrétny problém vzťahuje a ako si vykladať znenie zákona, daňoví úradníci vedia poradiť a túto činnosť aj môžu robiť, nie však za úhradu," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Toto poradenstvo je však len základné a menej kvalitné ako platené rady podnikajúcich konzultantov. (ľja)
Proti zlým radám sa dá poistiť
Daňový poradca nenesie priamu zodpovednosť za prípadné zlé rady. "Za správnosť údajov v daňovom priznaní zodpovedá daňovník," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
Prípadnú finančnú škodu zo sankcií od daňového úradu môže dodatočne pýtať od svojho poradcu, ktorý chybu zaviní. Musí sa však s ním na tom dohodnúť v zmluve. "Pokiaľ sa písomne dohodnú na miere zodpovednosti daňového poradcu a miere povinností osoby, pre ktorú sa daňové priznanie vypracúva, má daňovník veľkú istotu v náhrade škody spôsobenej daňovým poradcom," hovorí daňová poradkyňa Mariana Petríková. Daňový poradca, ktorý má licenciu, sa musí pre takéto prípady poistiť. Náhradu škody môže daňovník žiadať od poisťovne, v ktorej je poradca poistený. Klient nemá nárok na náhradu, ak poradcovi neposkytne pravdivé alebo zatají nejaké údaje. Zoznam daňových poradcov s licenciou je na internetovej stránke: www.skdp.sk. Daňovníci by si mali dať pozor na nelicencovaných poradcov: ich činnosť je v rozpore so zákonom. Nemusia sa ani poisťovať, a tak je riziko prípadnej strany zo zlej rady pre klienta vyššie. (ľja)
Aké služby poskytujú daňoví poradcovia
Vedenie účtovníctva a mzdovej agendy Daňové poradenstvo Ekonomické poradenstvo Daňový audit Zastupovanie v daňovom konaní pred orgánmi štátnej správy Cena za vyplnenie daňového priznania závisí
od toho, či ide o jeden druh príjmov, napríklad zo živnosti, alebo kombináciu viacerých druhov príjmov, od miery zmluvne dohodnutej zodpovednosti za správnosť vypracovania daňového priznania, od obratu z jednotlivých druhov príjmov, od toho, či pri vypracovaní priznania vychádza daňový poradca len z výsledkov už spracovaného účtovníctva, alebo je súčasťou vypracovania daňového priznania aj kontrola zúčtovaných dokladov.