ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Domácnostiam v týchto dňoch posielajú správcovia bytov informácie o zvýšení zálohových platieb za teplo a vodu. Rozdiely sú pomerne veľké, lebo každá teplárenská či vodárenská spoločnosť si ceny upravuje sama.
Veľa závisí od technického vybavenia, čistoty vody vo vodárni či od paliva, ktoré na kúrenie používajú teplárne. Inú spotrebu má domácnosť s tromi členmi a inú s jedným.
Keď príde faktúra - ročné vyúčtovanie energií - treba prekontrolovať správnosť údajov a porovnať ich so zálohami, ktoré nájomca alebo majiteľ bytu zaplatil.
Môže sa stať, že majitelia bytu nedokážu zvýšenú zálohu zaplatiť. Podľa Zdenky Jurčákovej zo združenia spoločenstiev vlastníkov bytov majú takíto ľudia niekoľko možností. Majiteľ i nájomca musí okamžite riešiť a komunikovať so správcom alebo predsedom spoločenstva. "Je možné dôjsť k dohode o splácaní dlhu a nemusí sa vec riešiť súdnou cestou," povedala.
Ak nedôjde k dohode, je možné podlžnosť neplatičov riešiť súdnou žalobou v skrátenej forme platobným príkazom, alebo môžu založiť byt či už v prospech jednotlivých vlastníkov, alebo spoločenstva. "Veľmi účinná je možnosť dobrovoľnej dražby. Je to rýchla forma, keď do troch mesiacov môže neplatič zaplatiť dlžobu a k samotnej dražbe ani nedojde," hovorí Jurčáková.
Kataríne Schmidtovej z Kremnice, ktorá s rodinou žije v trojizbovom byte, vzrástli v novom roku zálohové platby približne o 500 korún. Najviac za teplo a vodu. Rovnaké zvýšenie zistila aj majiteľka trojizbového bytu z Bratislavy. Vyššia zálohová platba ju neprekvapila. "Vedela som o tom, že energia ide v novom roku hore. Nie som z toho nadšená, ale akceptujem to," povedala.
Rodina pána Mikoviho z Košíc zaplatí až o 700 korún väčšiu zálohu, z toho 500 korún za teplo. V tomto prípade je to podľa Jurčákovej zrejme preto, že v niektorých prípadoch dodávateľ tepla vlani nezvyšoval cenu, kým inde v Košiciach ju zvyšovali až dvakrát.
Výrazne však v Košiciach vzrástla cena vody. Tým sa podľa Juráčkovej "zvýšila aj zálohová platba za vodu o 200 až 300 korún v štvorčlennej domácnosti v trojizbovom byte". (mip)
Čo sa zvýšiloo
Teplo pre domácnosti zdraželo oproti minuloročnej priemernej cene o 15 až 17 %.
Cena elektrickej energie najviac stúpla na východnom Slovensku - priemerne o 6,71 %, na strednom Slovensku to bude 5,75 %, na západnom 3,46 %.
Vodné sa zvýši priemerne asi o 14 %, stočné o 35,9 %.
Najviac - o 25,9 % - vodné stúpne domácnostiam, ktoré odoberajú vodu od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, najmenej - o 5,1 % - zákazníkom Trnavskej vodárenskej spoločnosti.
Zvýšenie stočného najviac pocítia odberatelia Podtatranskej, Severoslovenskej, Stredoslovenskej alebo Trnavskej vodárenskej spoločnosti, najmenej odberatelia o Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Plyn na varenie v bytoch zdražel priemerne o 25 %, na kúrenie v rodinných domoch o 5 %.