u. Nový systém im zaručuje 80 percent z doterajšieho príjmu, ďalších 20 percent len vtedy, ak ich pracoviská budú hospodáriť bez dlhov.
Vedenie najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v Prešovskom kraji takmer so 2 000 zamestnancami smernicu vraj vydalo bez toho, aby sa k nej zamestnanci mohli vyjadriť. Odborári požadujú zvýšenie miezd. "Platy sa nevalorizovali päť rokov. Reálne mzdy v našej nemocnici klesli za ten čas približne o 35 percent. Zdravotníci sa v rámci celého Slovenska dostali na chvost v odmeňovaní," tvrdí predseda základnej odborovej organizácie, bývalý primár ORL oddelenia, Štefan Hudačko.
Odborári trvajú na zrušení smernice a na vyjednávaní, ktorého výsledkom by mala byť kolektívna zmluva. "Mzdy sú len časťou balíka problémov. Vieme, že podmienkou privatizácie nemocnice je vyrovnané hospodárenie. Vedenie nemocnice to rieši svojsky - straty, ktoré spôsobuje zlý manažment, majú zaplatiť zamestnanci z vlastného vrecka."
Riaditeľ Peter Biroš nebol včera v nemocnici, nedvíhal ani telefón. V rozhovore pre SME pred dvoma týždňami však tvrdil, že v priebehu posledných troch rokov vzrástla priemerná mzda v nemocnici o 2 500 korún.
Vedenie nemocnice považuje protestné zhromaždenie za nezákonné. Primárom oddelení včera doručilo stanovisko, že účasť na zhromaždení bude považovať za "závažné porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou výpovede". Podľa protestujúcich bol míting počas polhodinovej obednej prestávky. (sen)