Porušený komín spôsobil požiar domu jednej nálepkovskej rodiny. FOTO PRE SME - ERIKA KARASOVÁ |
"Jednou z príčin je aj rozširovanie kozubov, ktoré si neodborne inštalujú priamo občania. Majitelia domov tiež majú povinnosť zabezpečovať pravidelné čistenie komínov. Prax je taká, že mnohé komíny sú roky bez kontroly. Už dávno upozorňujeme, že je nedostatok kominárov a ľudí, ktorí zabezpečujú tieto činnosti. Pritom kominárstvo je druh živnosti, ktorú si môže otvoriť každý záujemca po vykonaní odborných skúšok," hovorí, riaditeľ okresného hasičského riaditeľstva v Spišskej Novej Vsi Vladimír Buc.
Viera Ječimová z odboru živnostenského podnikania na novoveskom obvodnom úrade jeho slová potvrdzuje. "Živnosť na činnosť kominára má v okrese Spišská Nová Ves už dlhé roky len jeden človek. Ten môže zamestnávať ďalších ľudí. Záujem o túto živnosť nie je."
Jediné kominárstvo v spišskom regióne má Ján Kakalejčík. Zo svojich skúseností vie, že ľudia šetria aj na vymetaní komínov. Nejde pritom o vysokú položku - vymetenie stojí 96 korún. "Mladší ľudia si komíny vyčistia aj sami, no tí starší nevládzu. Každý pozerá na peňaženku," hovorí kominár. Keďže sú komíny príčinou mnohých požiarov, podľa jeho názoru by sa o tieto veci mali viac starať aj obecné úrady. "Napríklad starostovia zo Smolníka, z Mníška nad Hnilcom alebo z Torysiek vyhlásia vymetanie komínov, prídeme a vymetieme aj 30 - 40 komínov naraz. V ostatných dedinách, kde je už plynofikácia, takáto spolupráca nefunguje," hovorí.
Porušený dymovod na vykurovacom telese bol príčinou požiaru, ktorý vlani zničil rodinný dom so stolárskou dielňou v Trsťanoch. Rovnaký bol dôvod nočného požiaru v Nálepkove, ktorý v novembri pripravil jednu z tunajších rodín o strechu nad hlavou. Škára v komíne od kozuba zapríčinila požiar zrekonštruovaného rodinného domu v Spišskom Podhradí, ktorý spôsobil dvojmiliónovú škodu.
MONIKA TOPORCEROVÁ