Sám pokojným hlasom bez obvyklého pátosu politikov priznáva, že najskôr nemá šancu proti Alexandrovi Lukašenkovi 19. marca uspieť. Viac-menej dúfa, že podľa všetkých očakávaní zmanipulované voľby nakoniec vyvolajú pouličné protesty.
"Pokiaľ ľudia uvidia, že vláda nepripustila slobodné voľby, veľa ich vyjde na ulicu, aby bránili svoju česť," povedal Milinkievič v Bruseli.
Až sa vráti do Minska, bude ďalej chodiť z domu do domu a rozdávať letáky. Predovšetkým sa bude snažiť rozptýliť obavy spoluobčanov z odvetných represií, ak dajú svoj hlas jemu. "Myslím, že moja podpora je tak okolo 25 percent. V Minsku už vediem nad Lukašenkom v pomere 40:39," hovorí a dodáva, že podľa prieskumu až šesťdesiat percent Bielorusov si želá zmeny.
Milinkievič si uvedomuje, že bez tlaku a pomoci západného demokratického sveta sa pomery v Bielorusku nezmenia. Politika Európskej únie k Bielorusku je podľa neho málo dôrazná. "Veľké krajiny vždy sledujú svoje vlastné potreby v novej rozdelenej Európe, kde Bielorusko zrejme upadlo do ruskej sféry."
Európska únia by podľa neho mala jeho krajine, kde v podstate neexistujú nezávislé média, pomôcť s informovaním ľudí. Až teraz vo februári, teda s dosť veľkým oneskorením, má s finančnou podporou Bruselu začať do Bieloruska vysielať nezávislá televízia.
Únia pred pár dňami pohrozila bieloruskému režimu, ak voľby zmanipuluje, pritvrdením sankcií, napríklad obstavením účtov reprezentantov režimu. EÚ zatiaľ odmieta udeľovať víza prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ľuďom z jeho okolia a popredným vládnym činiteľom, tento okruh by sa mal teraz rozšíriť. Podľa Milinkieviča by Európa nemala celkom zavrhnúť ani ekonomické sankcie.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel