V pondelok večer navrhol predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda (vpravo) Martina Fedora (vľavo) za ministra obrany po odstupujúcom Jurajovi Liškovi. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Martina Fedora, ktorý by sa mal stať ministrom obrany po Jurajovi Liškovi, akceptuje vládna koalícia a aj časť opozície. "Ja som s výberom spokojný," povedal podpredseda Smeru a šéf branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák.
"Dajme mu sto dní a uvidíme," povedal o Fedorovi podpredseda HZDS Viliam Veteška.
Samotné HZDS však kritizuje časté striedanie ministrov obrany. "Dokedy sa bude vláda Mikuláša Dzurindu orientovať na marketingové ťahy v snahe márneho naháňania voličov?" pýtala sa vo vyhlásení hovorkyňa HZDS Magdaléna Fajtová.
Koaličné KDH rešpektuje rozhodnutie SDKÚ, ktoré podľa šéfa klubu KDH Pavla Minárika "s nami nekonzultovalo". Námietky nemá ani SMK.
Prezident Ivan Gašparovič chce Fedora do funkcie vymenovať po tom, čo Liška prevezme dekrét o tom, že už nie je ministrom.
Politológ Ivo Samson doteraz Lišku a Fedora vnímal ako "dvojzáprah". Liška sa venoval manažérsko-vojenským a štátny tajomník skôr koncepčným a zahranično-vojenským veciam. Myslí si preto, že Fedorova nominácia bude v určitých kruhoch chápaná ako kontroverzná, "pretože asi nebude schopný obsiahnuť celú agendu ministerstva obrany".
Podľa Samsona však vymenovanie Fedora nemusí byť zlým taktickým krokom smerom do zahraničia, kde už má isté renomé. Analytik si však nemyslí, že by jeho nominácia súvisela s tým, že Dzurinda počíta s Fedorom ako s významným kandidátom do parlamentných volieb.
Politológ Miroslav Kusý povedal, že sa Fedor sa ako štátny tajomník prejavoval len veľmi málo a on sám ho v médiách takmer nepostrehol.
Podľa informácií SME z prostredia armády nebol Fedor vojakmi doteraz braný ako Liškova dvojka, ale skôr ako "teoretik" bez veľkej autority. No je vraj nekonfliktný a dokáže pomerne dobre vychádzať s podriadenými. (knm)
Liška sa vracia do parlamentu, odíde Masácová
BRATISLAVA - Odstupujúci minister obrany Juraj Liška sa vráti späť do poslaneckých lavíc, ktoré opustí jeho náhradníčka Petra Masácová. "Keď je človek náhradník za ministra, musí počítať s tým, že minister z akéhokoľvek dôvodu svoj post opustí," povedala.
Poslankyňa sa však mieni ďalej venovať politike. V májových straníckych primárnych voľbách sa chce opäť uchádzať o miesto na volebnej kandidátke SDKÚ.
Masácová počas výkonu funkcie poslankyne zvládla aj úlohu matky. V parlamente jej po narodení dieťaťa zriadili detský kútik. "Dcérka je zdravá a dobrá, dalo sa to," povedala včera. Tento rok čaká opäť prírastok do rodiny.
Kto je Martin Fedor
Fedor (31) študoval politológiu a medzinárodné vzťahy a v roku 1998 bol členom Dzurindovho predvolebného štábu a jeho osobným asistentom. Odvtedy ho označovali za jedného z Dzurindových "bicyklistov". Podľa informácií SME na základnej vojenskej ani na civilnej službe nebol, pretože má "modrú knižku".
Aj ďalšia Fedorova kariéra je spojená so súčasným premiérom a jeho blízkym okolím. Stal sa vedúcim jeho kancelárie na úrade vlády, neskôr viedol oddelenie medzinárodných vzťahov SDKÚ.
V rokoch 2002 až 2003 pôsobil na konzulárnom oddelení slovenského veľvyslanectva v írskom Dubline. Štátnym tajomníkom sa stal v roku 2003, keď vystriedal Rastislava Káčera, ktorý dostal miesto veľvyslanca v USA.
Fedor počas svojho fungovania na ministerstve nebol často v médiách, dostal sa do nich napríklad vtedy, keď ho Liška musel vyslať na rokovanie ministrov NATO, pretože v decembri 2003 ešte nemal bezpečnostnú previerku.
Písalo sa o ňom aj v súvislosti s tendrom na komunikačný systém TOKOS, v hodnote niekoľkých miliárd korún, o ktorom vypovedal on aj Liška pred prokurátorom. Ich výpovede o údajnom vydieraní vedenia ministerstva si totiž odporovali.
(knm)
Autor: sp