a lekární.
Zdravotníci ministra najviac kritizujú za neochotu komunikovať a naprávať chyby v reforme.
Podľa Anny Rehákovej, šéfky asociácie na ochranu práv pacientov, reforma nie je sociálne únosná pre všetky skupiny obyvateľov, ale minister o tom nechce ani počuť.
Prezident komory zubných lekárov Ján Gašič povedal, že Zajac u nich nemá podporu ani ako osoba. Komora ho už dlhšie upozorňuje na to, že niektoré reformné zákony sú v mnohých častiach nevykonateľné, čo dostáva do zlej situácie lekára aj pacienta. Minister však na to nereaguje.
Zajaca nepodporuje ani Slovenská komora lekárov. Jej generálny sekretár Eduard Kováč povedal, že "štýl jeho ministrovania je nešťastný". Pre komoru však nie je podstatná výmena ministra, ale rekonštrukcia reformy.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor opatrne povedal, že hodnotiť Zajacove kroky je ešte priskoro.
Podľa hovorkyne spoločnosti Penta Andrey Strakovej finančná skupina podporuje hospodársku politiku, ktorá je orientovaná na podporu a rast podnikateľského prostredia, a "významným nástrojom podpory podnikateľského prostredia sú všetky reformy vrátane reformy zdravotníctva".
Zdravotníci si však myslia, že je zbytočné, aby Zajac teraz pred voľbami pre reformu odstupoval. A ak by aj odstúpil, v zdravotníctve by sa podľa nich veľa nezmenilo.
Reformy sú podľa Pásztora nastavené tak, že už dnes nezávisia od osoby ministra Zajaca. "Z pohľadu lekárenstva zmeny, ktoré sa v posledných dvoch rokoch vykonali, sú nenávratné. Ide napríklad o legislatívu, ktorá dovoľuje firmám vlastniť lekárne," povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik.
Či tam bude Zajac, alebo nie, je komore ľahostajné. "Do farmácie sa dostali obchodné reťazce, ku ktorým sa dostávajú finančné zoskupenia. Doteraz sa nič neurobilo proti tým, čo vyhlasujú, že vlastnia siete lekární, hoci náš zákon toto nedovoľuje," dodal Mihálik.
Skepsa zdravotníkov, že výmena ministra nič nevyrieši, je podľa politologičky Dariny Malovej pochopiteľná. "Slovenské reformy pripravovali úzke skupiny odborníkov, ktoré boli naviazané na konkrétneho ministra. Ostatné záujmové organizácie boli obchádzané."
Zajac neodpovedal denníku SME na otázku, či by vedel vymenovať zdravotnícke organizácie, v ktorých má podporu. Odporučil iba, aby sa denník opýtal priamo zdravotníkov. Ako príklad však uviedol podporu hygienikov, s ktorými sa dohodol na znení nového zákona o verejnom zdravotníctve.
V parlamente sa neoficiálne hovorí, že premiér Mikuláš Dzurinda ministra odvolá v marci alebo v apríli, aby sa tak zbavil imidžu reformy, ktorú podľa prieskumov verejnosť odmietla. Premiér však tvrdí, že ho neodvolá.
Malová si myslí, že ak by tak premiér urobil, bola by to nepochopiteľná reakcia. "Dnes sa už reforma do konca volebného obdobia nedá zmeniť a Zajacovo odvolanie by bolo výsmechom voči odbornej a širokej verejnosti," povedala.
Zdravotníci by odvolanie považovali za "predvolebný ťah a ťahanie medových motúzov pred ľuďmi".