Exminister hospodárstva Ľudovít Černák odmieta, že odpustenie daní vybavil po politickej linke. FOTO - ARCHÍV TASR |
Niektoré futbalové kluby z najvyššej ligy sa cítia ukrivdené, obviňujú belasých z lobingu a považujú to za nekorektné voči ostatným klubomBRATISLAVA - Futbalový Slovan nebude zrejme jediným klubom, ktorému daňová správa odpustí dane. Daňový úrad mu za roky 1999 až 2002 najprv našiel daňové nedoplatky za viac ako sto miliónov korún, ktoré chcel vymáhať. Neskôr im však 84 miliónov odpustil. Slovan vlani v polovici roka kúpil exminister hospodárstva z prvej Dzurindovej vlády Ľudovít Černák.
Záslužná vec alebo podraz?
Niektoré kluby považujú prípad Slovan za precedens a cítia sa ukrivdené. Podľa generálny manažéra Žiliny Karola Belaníka je to ukážka toho, že nakoniec vyhrali tí, ktorí si neplnili svoje povinnosti. Podľa jeho slov Slovan využil loby a lepšie kontakty.
Exminister Černák je stále členom SDKÚ. Pre SME však vylúčil, že by celú vec vybavoval po straníckej linke. "To nebol nijaký podraz, urobili sme skôr záslužnú prácu pre slovenský šport."
Podnet, ktorý dal vlani Slovan a na základe ktorého sa zmenil výklad zákona, pomohol podľa generálnej riaditeľky daňového riaditeľstva Márie Machovej celému slovenskému športu. "Ak by sme zotrvávali na starom výklade, znamenalo by to likvidáciu takmer všetkých športových klubov bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v Bratislave alebo na východe Slovenska," skonštatovala Machová. Ako poznamenala, daňováci robili kontrolu takmer vo všetkých významných športových kluboch. Je veľmi pravdepodobné, že aj v ich prípade dôjde k miliónovým odpusteniam od platenia daní.
Menej daní zaplatia pravdepodobne aj ďalšie prvoligové športové kluby, a to nielen futbalové. Väčšina športových klubov bola totiž občianskym združením a daňové úrady im omylom chceli zdaniť príjmy bez toho, aby zohľadnili aj náklady, ktoré im predchádzali. Týkalo sa to príjmov z reklamy, predaja hráčov a televíznych práv.
Zabudli na náklady
Ak napríklad klub kúpil hráča za 20 miliónov korún a predal ho za 25 miliónov, dani nepodliehal rozdiel oboch súm, teda zárobok päť miliónov, ale celkové príjmy. Nariaďovalo to metodické usmernenie daňového riaditeľstva k zákonu o daní z príjmov z marca minulého roka. Na podnet Slovana daňové riaditeľstvo v spolupráci s ministerstvom financií metodické usmernenie v auguste zmenilo. "Tieto pravidlá sa nemenili iba kvôli Slovanu, ale platia pre všetky daňové subjekty, ktoré podnikajú v oblasti športu," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Na problém včera upozornil denník Pravda.
Podnet na zmenu výkladu zákona ohľadne zdaňovania niektorých príjmov občianskych združení, ktorý vlani v marci podal Černákov Slovan, považuje Papanek za bežnú vec. "Nevyhýbame sa tomu, aby sa vyjadrili k rôznym daňovým zákonom, pretože naším cieľom nie je perzekvovať podnikateľov, ale trvať na riešení problémov v zmysle daňových zákonov."
Trnava pred Slovanom
Trnava má napríklad nedoplatky za viac ako sto miliónov korún. Inter Bratislava približne polovicu toho, čo Slovan. Asi 30 miliónov korún nedoplatkov má aj Slovenský futbalový zväz. Ak sa podľa hovorcu daňového riaditeľstva Róberta Mervu aj iný klub ocitol v podobnej situácii ako Slovan, má nárok na odpustenie daní. V prípade, že ich už zaplatil, môže rozhodnutie daňového úradu spochybniť a žiadať si dane naspäť v rámci opravného konania. "Ak sme dane zobrali niekomu v rozpore so zákonom, určite urobíme nápravu," povedal Merva. Dodal, že by sa to málo týkať aj klubov, dnes akciových spoločností, ktoré nahradili pôvodné občianske združenia. ĽUBOŠ JANČÍK,
mb