FOTO SME - PAVOL MAJER
Veľký Jégtörö X (Ľadoborec 10) stál včera predpoludním na brehu malého prístaviska v Čunove. V nedeľu prišiel z Maďarska pomáhať rozrážať ľad na Dunaji, ale kým preplával dlhým prívodným kanálom Vodného diela Gabčíkovo, kde je zhruba 30-centimetrová súvislá vrstva ľadu, a dorazil do Čunova, pokazil sa mu jeden z dvoch motorov. Popoludní už opäť boril ľady.
Traja chlapi ešte včera okolo obeda meditovali v strojovni. Museli vymeniť tesnenie. Pokúšali sa naštartovať, jeden z motorov nenaskočil. "Asi si ľadoborec prišli na Slovensko opraviť," smial sa jeden z divákov, ktorí sledovali rozbíjanie ľadu.
Z hmly sa odrazu vynoril slovenský ľadoborec Brezno a po dvoch dňoch rozrážania ľadu pristál na brehu. "Dobre Roman, neskracuj ho, zaisti ho," hovoril z paluby chlapík ďalšiemu, čo napínal lano, ktorým Brezno pripútavali k brehu.
K zadnej časti prikotveného 35-metrového ľadoborca pricúvala Avia s cisternou. "Natankujeme päťtisíc litrov. Vydrží nám to na ďalšie dva dni rozrážania ľadu," vysvetľoval slovenský lodník zvedavým turistom.
Na brehoch postávalo pár zvedavcov. "A čo tí Maďari?" pýtal sa jeden. "No, veľmi nám zatiaľ nepomohli. Len prišli kanálom a odvtedy kotvia," hovoril lodník. Z brehu bolo vidieť dolu cez okno do kuchyne Brezna, ruky iného lodníka si pripravovali rožok, na stole pohár medu, vedľa minerálka. V ľadoborci je nepretržite od utorka minulého týždňa rovnaká posádka. V noci sa striedajú. Raz spí jedna polovica, potom druhá.
Starší Bratislavčan stál na brehu so synom a manželkou a spomínal, ako sa v roku 1956 zapreli ľadové kryhy o piliere Starého mosta v Bratislave. "Dunaj bol podobne zamrznutý, voda sa dvíhala. Praskalo to, bol rachot. Celá Bratislava sa chodila pozerať, všetci boli na nohách. Vojaci ľad odstreľovali, nakoniec ľadovú bariéru uvoľnili."
Maďari opravili svoj ľadoborec tesne popoludní. Od pol druhej lámali ľad spolu s naším ľadoborcom. Maďarský na prvý pohľad vyzerá zanedbaný, slovenskí lodníci však tvrdili, že je výkonnejší. Má tisíc koní, slovenský sedemsto. Pravdepodobne má aj excenter, čo je zariadenie, ktoré loď rozkmitá, keď vybehne na ľad a ten potom povolí. (rf)
Prečo môže ľad spôsobiť povodeň
Keď plávajú na hladine ľadové kryhy, zachytávajú sa o brehy a postupne sa vzájomne zablokujú. Pri silných mrazoch zmrznú dohromady a vytvoria bariéru. Ľadové kryhy, ktoré rieka aj ďalej priplavuje z hornej časti toku, sa môžu pod zmrznutú bariéru natlačiť. Kryhy sa hromadia, voda má stále menší priestor na odtekanie. Hladina sa vzduje, voda sa vylieva na breh.